Svedok atentata na Kenedija prekida ćutanje i pokreće nova pitanja 1foto: Shutterstock/360b

Svedok atentata na pokojnog američkog predsednika Džona Kenedija prekinuo je ćutanje 60 godina nakon ovog incidenta.

Američki list Njujor tajms otkriva da ovaj svedok nije bio niko drugi nego bivši agent Tajne službe Paul Landis, koji je bio u timu zaduženom za čuvanje predsednika u trenutku kada su ispaljeni hici na Kenedija u novembru 1963. godine.

Američki list navodi da bi Landisova verzija priče mogla promeniti razumevanje onoga što se dogodilo tog dana u Dalasu u Teksasu.

Sada, 60 godina kasnije, Landis, koji je stajao na pragu jednog od automobila u koloni, udaljenog svega nekoliko koraka od predsednika, prvi put priča svoju priču u celosti.

U jednom od ključnih aspekata, njegova verzija priče se razlikuje od zvanične verzije na način koji bi mogao promeniti razumevanje onoga što se tog dana dogodilo u Dejli Plazi, mestu na kojem se dogodio atentat i gde je nakon toga izgrađen javni park.

Prema Njujork tajmsu, Landis je, u godinama koje su usledile, većinu vremena provodio izbegavajući istoriju, “u pokušaju da zaboravi taj nezaboravni trenutak urezan u svest ožalošćene nacije”.

Landisova verzija priče

Kada su konačno prošle noćne more koje su ga dugo proganjale, mogao je ponovo razmišljati o tome i čitati šta je o tome napisano. Tada je shvatio da izveštaji koje je pročitao o incidentu nisu u potpunosti tačni, ne onako kako se on sećao. Postalo mu je jasno, ako je tačno ono čega se sećao o atentatu, da ”magični metak”, koji je bio predmet mnogih rasprava, možda ipak nije bio tako magičan.

List objašnjava da Landisovo sećanje osporava teoriju Varenove komisije koja je istraživala Kenedijevo ubistvo. To je teorija o kojoj se godinama spekuliše i raspravlja, a koja kaže da je jedan metak ispaljen na limuzinu u kojoj je bio predsednik pogodio ne samo Kenedija, već i guvernera Teksasa Džona Konelija, koji je u tom trenutku sedio pored predsednika, a zadobio je povrede na više mesta.

Njujork tajms veruje da bi Landisova verzija priče, sadržana u njegovim memoarima koji će uskoro biti objavljeni, mogla na značajan način ponovo ispisati ono što se dogodilo u jednom od najpotresnijih dana u modernoj američkoj istoriji.

Njegova verzija priče možda i nije toliko važna, ali može ohrabriti one koji su dugo sumnjali da je u Dalasu 22. novembra 1963. bilo više od jednog naoružanog napadača, dodajući novu značajnu dimenziju jednoj od trajnih misterija Sjedinjenih Američkih Država.

Ćutao 60 godina

Kao i sa svim stvarima u vezi s atentatom, njegova priča sama po sebi otvara pitanja. Landis je ćutao 60 godina, što je, prema pisanju lista, izazvalo sumnju čak i kod njegovog bivšeg partnera u Tajnoj službi Klinta Hila, a sećanja su nezgodno pitanje čak i za one koji su bili potpuno sigurni u njih.

Neki elementi njegovog iskaza su u suprotnosti sa zvaničnim izjavama koje je dao vlastima neposredno nakon pucnjave, a neke od implikacija njegove verzije ne mogu se lako uskladiti sa postojećim zapisnikom.

Ipak, list dodaje da je Landis bio prisutan na mestu incidenta kao svedok iz prve ruke, te kako je redak slučaj da se pojave nova svedočanstva o atentatu šest decenija nakon što se dogodio.

List citira Landisa da je sve što želi, nakon što navrši 88 godina, ispričati šta je video i šta je uradio, a svima ostalima će prepustiti da donesu zaključke.

On je negirao, kako je to naveo u intervjuu koji je s njim obavljen u Klevelandu prošlog meseca, da trenutno postoji neki cilj u ovoj fazi. To je bio prvi put da o ovoj temi razgovara s novinarom uoči objavljivanja svojih memoara, koje je uključio u knjigu pod naslovom ”Poslednji svedok”, a obavit će je Čikago Rivju Pres 10. oktobra.

Izveštaj Varenove komisije

List citira izveštaj Varenove komisije da je jedan od metaka ispaljenih tog dana pogodio Kenedija s leđa, izašao iz prednjeg dela njegovog grla i nastavio svoj put i pogodio guvernera Teksasa u leđa, grudi, zglob i bedro. Činilo se neverovatnim da jedan metak može učiniti sve to, što je navelo skeptike da to nazovu teorijom o ”magičnom metku”.

Istražitelji su do ovog zaključka došli delimično i zato što je pronađen metak na nosilima koja su nosila Konelija u Memorijalnoj bolnici Parkland, pa su pretpostavili da je izašao iz njegovog tela tokom napora da mu se spasi život. Ali Landis, kojeg Varenova komisija nikad nije intervjuisala, rekao je da se to nije dogodilo. U stvari, rekao je da je on pronašao metak, ali ne pored Konelija u bolnici, već u predsedničkoj limuzini na zadnjem delu sedišta iza mesta gde je sedeo Kenedi.

Nakon što je uočio metak, kada je povorka vozila stigla u bolnicu, rekao je da ga je zgrabio kako bi sprečio lovce na suvenire da ga pokupe. Zatim je, iz razloga koji se čak i njemu čine nejasnim, otišao u bolnicu i stavio metak pored Kenedija na predsednikova nosila, pretpostavljajući da bi to nekako moglo pomoći lekarima da shvate šta se dogodilo. U jednom trenutku, sada pretpostavlja, nosila su verovatno gurnuta zajedno i metak je spao s jednog na drugi. Dovodeći u sumnju teoriju o ”magičnom metku”, Landisovo otkriće otvara brojna pitanja.

Prema Njujork tajmsu, Landis je uvek verovao da je navodni ubica Li Harvi Osvald jedini naoružani napadač, dodajući da ovom trenutku počinje sumnjati u sebe. ”Sada počinjem da se pitam”, rekao je, prenosi Al Džazira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari