Još jedno ostrvo se podiglo iz vulkanskog pepela Pacifičkog vatrenog prstena – ovog puta uz obalu japanskih ostrva Ogasavara, udaljenog arhipelaga poznatog i kao ostrva Bonin.
Nova kopnena masa u Tihom okeanu je najmlađa od svih njegovih suseda i nastala je od tekuće podmorske vulkanske erupcije koja je počela 21. oktobra.
Vulkanolog Setsuja Nakada sa Univerziteta u Tokiju rekao je za Japan tajms da je podvodna vulkanska erupcija koja je formirala ostrvo počela kao „vertikalni mlaz“ očvrsnute magme koji je pucao visoko iznad talasa, piše Science Alert, a prenosi zagrebački N1.
Nakon toga, erupciju su održavali relativno kontinuirani udari.
Kako je sav taj otpad pao nazad u okean kao lava, pomešan sa poroznim materijalom male gustine zvanim plovućca, gomila stena se nagomilala sve dok nije bila dovoljno visoka da viri iz dubina poput periskopa.
Mlado ostrvo je na vidiku Ivo Džime
Do 3. novembra, podmorski vulkan je promenio brzinu i izbacivao je uglavnom pepeo, kaže Nakada, koji je tog dana preleteo ovo mesto.
Mlada kopna nalazi se na vidiku Ivo Džime, ostrva oko 1.200 kilometara (750 milja) južno od Tokija koje trenutno nema stalnih stanovnika. Ovo ostrvo je nekada bilo mesto čuvene bitke između američkih i japanskih snaga u Drugom svetskom ratu.
Njegov novi sused leži nešto više od kilometra od obale, a dok se sveža kamena plovućca nalazi nedaleko od vodene linije, od petka se protezala oko dva kilometra u prečniku.
Jedini ljudi koji se mogu diviti novom pogledu sa Ivo Džime su oni koji su stacionirani u bazi japanskih snaga samoodbrane.
Erupcija je trenutno u toku, iako se čini da je dostigla vrhunac i pomalo jenjava.
Iako bi nova kopnena masa mogla blago porasti u narednim danima, svaki plovućac koji nije zacementiran tokovima lave bi bio erodiran, dovodeći u pitanje koliko ostrva može ostati tokom vremena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.