„Procenili smo da kovid-19 može biti označen kao pandemija“, rekao je u Ženevi šef SZO Tedros Adhanom Gebrejesus, prenosi Frans pres.
On je rekao da je SZO „duboko zabrinuta alarmantnim nivoima širenja i jačinom“ epidemije.
Izrazio je zabrinutost i zbog „alarmantnog nivoa nedelovanja“.
Ukazao je da sada ima više od 118.000 zaraženih u 114 zemalja i 4.291 umrli, kao i da ovo proglašenje ne menja to što zemlje treba da rade da agresivno suzbijaju virus.
Proglašenjem pandemije, SZO izgleda želi da protrese neaktivne zemlje da počnu da primenjuju sve moguće mere za ograničenje širenja virsa, prenosi AP.
Po rečima šefa SZO u narednim danima i nedeljama očekuje se da poraste broj slučajeva zaraženih, broj umrlih i broj pogođenih zemalja, ali je ukazao i da tok može da se promeni.
„Sve zemlje i dalje mogu da promene tok ove pandemije ako otkriju, testiraju, leče, izoluju i traže odakle potiče i mobilišu svoj narod u odgovoru“, rekao je Tedros i dodao da su svaki dan pozivali zemlje da preduzmu hitne i agresivne akcije i da su jasno i glasno označili alarm.
Ova agencija UN je navela da su Iran i Italija u prvim redovima bitke protiv virusa koji je počeo u Kini.
„Oni pate ali vam garantujem da će druge zemlje uskoro biti u istoj situaciji„, rekao je doktor Majk Rajan, šef SZO za vanredne situacije.
Italija razmatra uvođenje još više restrikcija za svakodnevni život i najavila je više milijardi evra finansijske pomoći da ublaži ekonomski šok od korona virusa.
U Iranu, daleko najteže pogođenoj zemlji na Bliskom istoku, viši potpredsednik i dva ministra su zaražena virusom.
Iran je prijavio još jedan skok u broju umrlih, za 62 osobe što je dovelo ukupan broj na 354 umrlih, iza samo Kine i Italije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.