Proteste studenata u Beogradu beleže i svetski mediji. Navode da su demonstracije deo širih protesta koji su izbili posle pada betonske nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu prošlog meseca, kada je poginulo 15 ljudi.
Britanski portal Ibc piše da su studenti ljuti zato što je državna televizija RTS prenosila optužbe predsednika Aleksandra Vučića da su studenti plaćeni sa Zapada da pokrenu proteste i blokade u cilju njegovog rušenja.
Demonstranti su pred centralnu stanicu RTS-a u Beogradu, doneli simbolične prazne džakove koji su predstavljali novac. U svom izveštaju ovaj britanski portal napominje i da je RTS godinama na meti optužbi da širi nacionalistički provladin narativ.
Nastava na više od 40 fakulteta širom Srbije danima je obustavljena.
„Mnogi u Srbiji za smrtonosni kolaps krive rasprostranjenu korupciju u zemlji koja je dovela do traljavih radova na renoviranju stanice u Novom Sadu – deo šireg dogovora sa kineskim državnim kompanijama uključenim u nekoliko infrastrukturnih projekata u toj balkanskoj zemlji“, piše britanski portal.
Dodaje se da je ovaj događaj podstakao šire nezadovoljstva predsednikovom sve autokratskom vladavinom, odražavajući javne zahteve za demokratskim promenama.
Od novembra u Novom Sadu, Beogradu i drugim gradovima održavaju se gotovo svakodnevni protesti, koji su ponekad prelazili i u nasilne.
Studenti su piše BNE Intellinews nosili transparente sa parolama „Ne laži mog dedu“ i „Mi plaćamo, ne dobijamo“, blokirajući saobraćaj u centru Beograda i ometajući večernji prenos RTS-a.
Napominje se i da je predsednik Aleksandar Vučić u nastojanju umiri nemire, najavio povećanje finansiranja visokoškolskih ustanova za 20 odsto za 2025. On je takođe tvrdio da je ispunio sve zahteve studenata, pozivajući na prekid protesta.
Međutim, dodaje se, nije izgleda ubedio demonstrante.
„Naši zahtevi su jasni i nisu ispunjeni“, kaže Ivan Petrović, studentski lider. Među ključnim zahtevima su objavljivanje dokumenata vezanih za rekonstrukciju železničke stanice, što je Vučić obećao 11. decembra, i oslobađanje privedenih demonstranata.
Kako protesti rastu po obimu i intenzitetu, Srbija se suočava sa političkom krizom koja se produbljuje, piše BNE Intellinews. Pošto se poljoprivrednici i druge grupe pridružuju pokretu, naredne nedelje će verovatno testirati sposobnost vlade da se pozabavi nezadovoljstvom javnosti.
„Blokada će se nastaviti sve dok postoji potreba da se skrene pažnja na važne zahteve koji još uvek nisu ispunjeni“, prenosi Daily Sabah izjavu Dejvida Makarina, studenta beogradskog Fakulteta političkih nauka.
„Zahtevi su jasni“, dodao je on.
Ovaj portal podseća i na proteste prošlog decembra kada su građani negodovali zbog izbornih nepravilnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.