Svilanović: Obučeni praktičari iz oblasti sigurnosti važni u suzbijanju ekstremizma 1Skoplje Foto: Robert Atanasovski

Seminar o sprečavanju i suzbijanju nasilnog ekstremizma na Zapadnom Balkanu, na kome su se okupili praktičari iz oblasti sigurnosti iz regiona i istaknuti predavači iz regiona i svijeta, održava se danas u Skoplju.

Seminar je organiziralo Veće za regionalnu saradnju (RCC) u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Makedonije.

Ministar unutrašnjih poslova Oliver Spasovski, kao domaćin, i generalni sekretar Veća za regionalnu saradnju Goran Svilanović su na otvaranju radionice naglasili važnost regionalnog pristupa rastućim sigurnosnim izazovima i dodali da terorističke grupe stalno menjaju način rada na terenu i internetu kako bi privukli pažnju i pridobili nove pristalice, što zahtijeva odgovarajući odgovor kako na nacionalnom tako i na regionalnom nivou.

Ministar Spasovski, kako se navodi u saopštenju, istakao je da su stalna obuka i održavanje koraka sa tempom dešavanja nužni ako region želi da bude u prednosti i na taj način sebe učini sigurnim mestom.

„Terorizam i nasilni ekstremizam smatramo ne samo globalnom pretnjom već i ogromnim rizikom za Balkan te stoga moramo predvideti kako preventivne tako i represivne mjere. U tom cilju naše ministarstvo aktivno sarađuje sa svim relevantnim akterima u svim aspektima sprečavanja i suzbijanja nasilnog ekstremizma. Ovaj trend treba nastaviti zajedno sa mehanizmima za razmjenu informacija, iskustava i znanja, te obrazovanja, kao što je današnji seminar koji se bavi praktičnim aspektima institucionalne saradnje“, rekao je on.

Svilanović je dodao da su u promjenjivom sigurnosnom okruženju aktivnosti preusmerene na rešavanje pitanja povratnika, njihovu deradikalizaciju i reintegraciju, sprečavanje lokalne radikalizacije, dijalog zajednice sa mladima, nasilni ekstremizam i propagandu na internetu te podršku agencijama za provođenje zakona, što uključuje različite slojeve društva i zahteva saradnju izvan nacionalnih granica.

„Dobro obučeni praktičari iz oblasti sigurnosti neprocenjivi su u nastojanjima da se sprieče i suzbiju nasilni ekstremizam i radikalizacija. Bez obzira da li se radi o podizanju svesti i razumijevanju procesa radikalizacije, radu policije u zajednici i susedstvu ili o nastavnim planovima i programima, instruktori i praktičari su prvi koji ukazuju na ono šta funkcionira, a šta ne. Osim toga, ukoliko želimo da ostvarimo konkretne rezultate, međusektorska edukacija treba biti sastavni dio pristupa osmišljenih za borbu sa ovim izazovima“, poručio je Svilanović na seminaru.

Svrha seminara je da se razgovara o trenutnom stanju u Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji u pogledu deradikalizacije, važnosti integrativnog upravljanja unutrašnjom sigurnosti (IISG) i Inicijative Zapadnog Balkana za borbu protiv terorizma (WBCTi) u podršci pristupu koji obuhvata celo društvo na Zapadnom Balkanu, kao i ulozi Mreže Evropske unije za podizanje svesti o radikalizaciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari