Svetska zdravstvena organizacija (SZO), koja vodi globalnu inicijativu za razvoj sigurnih i efikasnih vakcina, testova i lekova za sprečavanje, dijagnostikovanje i lečenje kovida-19, saopštila je danas da neki tretmani ograničavaju težinu ili dužinu bolesti…
…ali da još nemaju ništa što bi moglo ubiti i zaustaviti virus. Trenutno se SZO fokusira najviše na četiri ili pet najperspektivnijih tretmana protiv respiratorne bolesti koja je zarazila 4,19 miliona ljudi širom sveta, javlja agencija Rojters.
„Imamo neke tretmane za koje se čini da se nalaze u vrlo ranim studijama koji ograničavaju ozbiljnost ili dužinu bolesti, ali nemamo ništa što bi moglo ubiti ili zaustaviti virus“, rekla je portparolka SZO Margaret Haris na brifingu.
„Pojavljuju se potencijalno pozitivni podaci, ali moramo videti više toga kako bismo bili 100 odsto sigurni u to da možemo da kažemo to je taj lek“, dodala je, rekavši da je potrebno još istraživanja.
Haris nije imenovala tretmane, ali je pomenula antivirusni lek remdesivir i nekoliko studija koje razmatraju kombinacije antivirusnih lekova, koje su takođe sugerisale da mogu pomoći pacijentima da se izbore sa virusom.
Neki rezultati testiranja u Hong Kongu objavljenog ovog meseca pokazali su da trostruka kombinacija antivirusnih lekova može da pomogne u ublažavanju simptoma kod pacijenata sa blagom do umerenom slikom bolesti i da brzo smanji količinu virusa u njihovim telima.
Lekovi protiv malarije, koje je zagovarao američki predsednik Donald Tramp kao „promenu igre“ u borbi protiv korona virusa, nisu pokazali dobre rezultate na pacijentima obolelim od kovida-19.
Dok je studija imala određena ograničenja, lekari su saopštili da upotreba hidroksihlorokina nije umanjila potrebu za pružanjem pomoći pacijentima pri disanju, niti je umanjila rizik od smrti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.