Svetska zdravstvena organizacija (SZO) danas je radila na tome da se postigne međunarodni sporazum kojim bi se pomoglo da se spreče i vode borbe protiv budućih pandemija nakon što se pojavio omikron, novi zabrinjavajući soj koronavirusa.
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus je takođe rekao da i dalje ima mnogo neizvesnosti u vezi s tim koliko omikron koji ima veliki broj mutacija može da bude zarazan i koliko ozbiljnu infekciju izaziva.
Gebrejesus se pridružio liderima poput odlazeće nemačke kancelarke Angele Merkel i čileanskog predsednika Sebastijana Pinjere na pretežno virtuelnoj specijalnoj sednici zemalja članica agencije UN zadužene za globalna pitanja zdravlja u Svetskoj zdravstvenoj skupštini.
Cilj okupljanja je uspostavljanje globalnog akcionog plana za sprečavanje, pripremu i reagovanje na buduće pandemije.
„Pojava soja omikron s velikim brojem mutacija upravo jasno ukazuje koliko je naša situacija opasna i neizvesna“, rekao je Gebrejesus, apelujući na uspostavljanje „zakonski obavezujućeg“ sporazuma koji nije spomenut u nacrtu teksta kojim se teži konsenzusu o putu koji bi vodio napred. „Zaista, omikron upravo pokazuje zašto je svetu potreban novi sporazum o pandemiji.“
On je ukazao da „naš aktuelni sistem odvraća zemlje od upozoravanja drugih na pretnje koje će neizbežno stići i kod njih“, dodajući da Južna Afrika i Bocvana, gde je novi soj detektovan na jugu Afrike, treba da budu pohvaljene, a ne „kažnjene“ za posao koji su obavile, što je, kako navodi Ej-Bi-Si njuz, aluzija na restrikcije putovanja koje su mnoge zemlje uvele kada je reč o vazdušnom saobraćaju u i iz regiona.
Gebrejesus je rekao da naučnici SZO i drugi širom sveta rade na tome da hitno utvrde kakva opasnost preti od novog soja. „Još ne znamo da li je omikron povezan sa bržim širenjem, ozbiljnijim oboljenjem, većim rizikom od infekcija ili većim rizikom od izbegavanja vakcina.“
Svet sada treba da bude „izuzetno oprezan“ zbog opasnosti od koronavirusa, „ali sama pojava omikrona je još jedan podsetnik da iako možda mnogi od nas misle da smo završili sa kovidom 19, on nije završio s nama“, dodao je.
U nacrtu rezolucije koji treba da usvoji Svetska zdravstvena skupština se ne apeluje da se radi na posebnom uspostavljanju „ugovora o pandemiji“ ili „zakonski obavezujućeg instrumenta“ kojem pojedini teže, a koji bi mogao da intenzivira međunarodni odgovor kada dođe do nove pandemije.
Zemlje članice Evropske unije i druge zemlje težile su retorici kojom bi se zahtevao rad na uspostavljanju ugovora, ali SAD i nekoliko drugih zemalja su se usprotivile, tvrdeći da suština bilo kakvog sporazuma treba do detalja da se razradi pre nego što se jednom takvom dokumentu da ime. „Ugovor“ bi ukazivao na zakonski obavezujući sporazum koji bi mogao da zahteva ratifikaciju i najverovatnije bi izazvao politički spor na domaćem terenu u nekim zemljama.
Odlazeća nemačka kancelarka Angela Merkel, koja se najverovatnije sledeće nedelje posle 16 godina povlači s funkcije, apelovala je na „pouzdano finansiranje“ za SZO i povećane doprinose zemalja članica agenciji UN, aludirajući, kako piše Ej-Bi-Si njuz, na stav EU kojim se favorizuje obavezujući sporazum.
„Katastrofalne posledice pandemije kovida 19 kada je reč o zdravlju i ekonomiji treba da nam bude lekcija“, rekla je Merkelova u video-poruci. „Virusi ne znaju za nacionalne granice. To je upravo razlog zašto treba da uvodimo mere koje treba da se sprovode da bi se unapredila prevencija, rano otkrivanje i odgovor na međunarodno obavezujući način.“
Britanski ambasador u Ženevi Sajmon Menli je objavio na Tviteru kopiju nacrta teksta koji je dogovoren konsenzusom, kako i nalažu pravila SZO kada je reč o takvim pitanjima, i pohvalio Čile i Australiju za njihov rad kao kopredsedavajuće.
„Soj omikron još jednom pokazuje zašto nam je potrebno zajedničko razumevanje toga kako se pripremamo i reagujemo na pandemiju, dakle, svi igramo po istim pravilima“, napisao je.
U nacrtu se ne pominje reč „ugovor“, ali se, između ostalog, traži osnivanje „međuvladinog pregovaračkog tela“ među zemljama članicama SZO koje bi radilo na definisanju potencijalnog sporazuma za unapređenje prevencije pandemije, spremnosti i odgovora.
Trodnevni sastanak koji je počeo danas je osnova za uspostavljanje dugoročnog pristupa – da bi bilo kakav sporazum koji bi podržale UN bio zaključen i da bi stupio na snagu, najverovatnije će biti potrebni meseci ako ne i godine.
Inicijativa je usledila u trenutku kada su mnoge zemlje suočene s pojavom soja koronavirusa omikron, što je u petak rezultiralo zabranama putovanja širom sveta i potresima na berzama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.