Tagescajtung: Vučić prvi put "ne zna šta će" 1EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Berlinski „Tagescajtung“ piše da je protestima u Srbiji izazvanim fatalnom nesrećom u Novom Sadu „uzdrmana autokratija“ i ocenjuje da Vučić prvi put „ne zna šta će“.

Autor članka, Andrej Ivanji, tekst u berlinskom Tagescajtungu počinje citirajući izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića s njegovog Instagram profila: „Iako mislite da sam kao Asad, da ću da bežim – nisam“. Na ovako „dramatičnu izjavu“ su „srpskog autokratu“ naveli protesti studenata, objašnjava Ivanji.

Studenti su blokirali nastavu na 33 fakulteta u četiri univerzitetska grada u Srbiji. „Njihov broj se udvostručio otkako je Vučić pre nedelju dana ismevao broj studenata koji su demonstrirali i optužio ih da dobijaju novac od domaćih i stranih zlikovaca s jedinim ciljem – da ga sklone sa vlasti“.

Čitaocima nemačkog lista prenosi se izjava Tijane (23), studentkinje završne godine Fakulteta političkih nauka u Beogradu koja kaže da u „Srbiji nema pravde“, da „status građana u državnom sistemu zavisi od njihovog političkog uverenja. ’Još uvek nisam siguran da naše blokade mogu da promene sistem, ali one imaju potencijal da to učine ako nastavimo sa pritiskom i ako uprave fakulteta na kraju stanu iza svojih studenata’.“

Vučić je delovao nedodirljivo

Berlinski list piše da je, „navodno stabilna srpska autokratija, koja ima status kandidata za članstvo u EU, odjednom uzdrmana, jer su na sav glas progovorili mladi ljudi koji su otpisani kao apolitični“.

Pritom je, kako se navodi, „za srpskog autokratu Aleksandra Vučića dvanaest godina sve išlo dobro. Korak po korak je gazio ustav i zakone, uzimao pod svoju kontrolu državne institucije i medije i pokušavao da ućutka civilno društvo. S lakoćom je nadigravao podeljenu opoziciju. Sporadične, a ponekad i masovne građanske proteste neutralisao je uz minimalnu upotrebu sile. Vučić je delovao nedodirljivo.“

Ali, onda se, piše dalje autor, 1. novembra srušio krov na železničkoj stanici u Novom Sadu – poginulo je 15 ljudi. „Posle šoka i tuge usledio i bes mnogih građana. Dvojica ministra su podneliostavke, aa trinaest osoba je uhapšeno. Ali to nije bilo dovoljno. Slogan Krvave su vam ruke odzvanja kao borbeni poklič širom zemlje.“

Opozicija poziva građane na akcije tokom kojih se obustavlja saobraćaj, pod motom 15 minuta za 15 žrtava. Tokom jedne od tih akcija pretučeni su neki studenti Fakulteta dramskih umetnosti, a nasilnici su bili i poznati članovi vladajuće SNS. To je bila poslednja kap u čaši, pa su studenti blokirali svoj fakultet i zahtevali da se uhapse napadači. Usledile su blokade drugih fakulteta i novih zahtevi, navodi Tagescajtung.

„Situacija podseća na studentske proteste u Srbiji 1996/1997, koji su doveli do pada Slobodana Miloševića. Autoritarni režim ne može da popusti, ali je veoma teško umiriti mlade kad bukti plamen pobune protiv nepravde“, piše autor i navodi da je više od hiljadu profesora i naučnika potpisalo peticiju podrške studentima, da ih podržavaju i mnogi glumci te prosvetni radnici, a da su i poljoprivrednici paralelno organizovali socijalne proteste.

„Čini se da vladar Srbije Aleksandar Vučić prvi put ne zna šta će“, zaključuje Andrej Ivanji u tekstu za berlinski Tagescajtung.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari