Novi tajlandski ministri položili su danas zakletvu, čime je formirana vlada na osnovu izbornih rezultata, posle pet godina vladavine vojne hunte.
Kralj Maha Vadžiralongkorn predsedavao je cermonijom polaganja zakletve 36 članova kabineta u kojoj su se oni obavezali na vernost ustavnom monarhu.
Vlada, koju i dalje čine dosadašnji saveznici vojske, održala je prvi sastanak.
Prajut Čan-oča, koji je, kao komandant vojske, osvojio vlast udarom 2014. godine, a zatim bio vodja vojne hunte i premijer, vratio se ponovo kao premijer. Ovog puta ga je parlament izabrao posle izbora u martu na kojima su provojne partije osvojile većinu.
Vojna hunta, koja je sebi dala gotovo neograničena ovlašćenja bez nadzora, raspuštena je inauguracijom novog kabineta.
Prajuta je na parlamentarnim izborima u martu kandidovala stranka Palang pračarat koju podržava vojska. Ona je na tim izborima zauzela drugo mesto, osvojivši 116 mandata u donjem domu parlamenta.
Izbor Prajuta Čan-oče bio je očekivan jer se premijer bira zajedničkim glasanjem donjeg doma od 500 poslanika i 250 senatora, koje je postavila vojna hunta na čijem je on čelu bio.
Kao vođa vojne hunte u prethodnih pet godina, Prajut Čan-oča ukinuo je ustav i ograničio slobodu medija, političkog okupljanja i izražavanja mišljenja.
Prajut je premijer i ministar odbrane u novoj vladi.
Njegovi ključni partneri su vođa Demokratske partije Džurin Laksanavisit, koji je zamenik premijera i ministar trgovine, i vođa Bumdžaj Taj partije Anutin Čarnivirakul koji je zamenik premijera i ministar zdravlja.
Još tri zamenika premijera imala su iste funkcije u Prajutovoj vojnoj vladi.
„Tajlandom se sada u potpunosti vlada kao demokratskom zemljom sa ustavnim monarhom, sa izabranim parlamentom i vladom koju je odobrio parlament. Nekoliko prava i sloboda očuvani su ustavom u skladu sa najvišim međunarodnim normama“, rekao je Prajut.
Prajut je nedavno povukao 66 od više od 500 specijalnih izvršnih naređenja koje je izdao dok je bio na čelu vojnog režima.
Kritičari kažu da time pokušava da prikaže da vojska predaje vlast i da se prelazi na izabranu vladu.
Izvršna naređenja koja su zadržana omogućuju vojsci da utiče na politiku, kao što je na primer ono kojim se dozvoljava vojnicima da pretražuju i drže u pritvoru ljude osumnjičene da prete nacionalnoj bezbednosti do sedam dana bez optužbi, prenosi agencija AP.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.