Ne malo ljudi bilo je u petak, 20. marta, začuđeno saopštenjem iz kabineta Angele Merkel, da će kancelarka otići u izolaciju zbog mogućnosti da je zaražena, dok je primala vakcinu, jer je virus nađen kod lekara koji joj je vakcinu davao.
O kakvoj vakcini je reč? I to baš u vreme epidemije virusa korona, protiv koga još nije pronađena vakcina? Da li je reč o nekoj tajnoj supstanci, koja je dostupna samo određenim šefovima država ili vlada?
Ali, otkuda onda takva neopreznost da se takva vest objavi? To su bila pitanja koja su prostrujala kroz glave svih koji ih razbijaju razmišljajući kako svoje zemlje i ljude da odbrane od virusa.
Odgovor je pronađen veoma brzo i nije bio nikakva posebna tajna.
Nemačka kancelarka vakcinisana je protiv pneumokoka. Početkom marta, nemački ministar zdravlja Jens Špan i drugi stručnjaci, pozvali su stanovništvo da se vakciniše protiv pneumokoke.
Nije saopšteno da li je to bila kancelarkina redovna vakcina ili je vakcinisanje povezano s izbijanjem pandemije.
Vakcinacija protiv pneumokoke obavezna je kod dece do dve godine u većem delu sveta, a u mnogim zemljama ona se preporučuje starijima od 50, odnosno 60 godina. Vakcina je američke proizvodnje i prodaje se pod imenom „Pneumovac 23“ i „Prevenar 13“.
Veliki broj Nemaca poslušao je savet ministra Špana, ali potražnja za vakcinom bila je tako velika da je zavod za vakcine i biomedicinske lekove „Paul Erlih“, saopštio da više neće isporučivati vakcinu.
Za svega nekoliko dana nestalo je količina koje se u normalnim uslovima troše za tri meseca, pa je već 18. marta objavljeno da više neće biti vakcina u slobodnoj prodaji.
Ali ko se smatra rizičnim i zaista može imati koristi od ove vakcinacije, i kako je ona povezana sa sadašnjom pandemijom virusa korona?
Stalni odbor za vakcinaciju Instituta Robert Koh preporučuje vakcinaciju svim osobama starijim od 60 godina i novorođenčadi mlađoj od dve godine, kao i naročito ugroženim grupama, koje uključuju osobe sa hroničnim respiratornim bolestima (poput astme) kao i osobe s dijabetesom i srčanim bolestima.
Lekari naglašavaju da vakcinacija ne štiti od korone, što je saopštila i Svetska zdravstvena organizacija.
„Ova vakcina samo umanjuje rizik od istovremene infekcije virusom korone i pneumokokom, budući da zajednička infekcija ova dva patogena nosi veći rizik od teške upale pluća koja se završava smrtnim ishodom, kaže specijalista za plućne bolesti, doktor Hajnc Eser.
„Pneumokoke su posebno opasne, ako već postoji zaraza virusom korona. Upravo su to i najčešće žrtve virusa korona“, navodi doktor Eser.
Bez obzira da li to ima ili nema veze sa vakcinom protiv pneumokoka, Nemačka, Austrija i Švajcarska, koje su primenile slične mere, imaju do sada veoma niske stope smrtnosti.
Nemačka ima samo 540 smrtnih slučajeva na skoro 65.000 zaraženih – dakle manje od 1 odsto, i nema širenja epidemije. Isto važi za Švajcarsku i Austriju. Švajcarska ima 15.000 zaraženih i 312 umrlih, a Austrija 9.000 zaraženih i 86 umrlih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.