Kinesko vazduhoplovstvo je 16 puta izvodilo vežbe blizu Tajvana tokom poslednjih godinu dana, saopštilo je tajvansko ministarstvo odbrane i upozorilo da vojna pretnja od Kine raste svakim danom.

Kina smatra autonomni i demokratski Tajvan za svoju teritoriju i nije se nikada odrekla upotrebe sile da povrati kontrolu nad onim što smatra da je samovoljno odvojena pokrajina. Kina je zauzela naročito neprijateljski stav prema Tajvanu od kako je Caj Ing-ven, iz Demokratske progresivne stranke koja se zalaže za nezavisnost, pobedila na predsedničkim izborima prošle godine.

Peking smatra da ona insistira na formalnoj nezavisnosti ostrva, što je „crvena linija“ za Kinu. Caj je rekla da želi da očuva mir u odnosima sa Kinom, ali da će braniti bezbednost i način života na Tajvanu.

Kako prenosi Rojters, tajvansko ministarstvo odbrane je u opširnom izveštaju posebno navelo svaku vojnu vežbu koju je kinesko vazduhoplovstvo izvelo u blizini ostrva od kraja oktobra prošle godine i koje su letelice bile uključene, uključujući bombardere i napredne borbene avione. Od 16 vežbi, 15 je izvedeno blizu Tajvana, a avioni su leteli iznad kanala Baši koji odvaja Tajvan od Filipina i u blizini japanskog ostrva Mijako prema severu Tajvana, kao i duž kanala Baši prema Pacifiku.

Kina tvrdi da su u pitanju rutinske vežbe, ali tajvansko ministarstvo odbrane smatra da Kina predstavlja najveću bezbednosnu pretnju. „Kineska vojna snaga nastavlja ubrzano da raste. Došlo je do velikog napretka u vojnim reformama, kombinovanim operacijama, razvoju i proizvodnji oružja, izgradnji prekomorskih vojnih baza i vojnih vežbi, a vojna pretnja ka nama raste svakog dana“, saopštilo je ministarstvo i dodalo da kineski projektili već imaju domet dovoljan da pogode celu površinu ostrva, a da Kina radi na poboljšanju raketa dugog dometa „kako bi stekla sposobnost da se odupre stranim silama“.

Napetost je porasla početkom ovog meseca pošto je jedan viši kineski diplomata zapretio da će Kina sprovesti invaziju na Tajvan ako neki američki vojni brod pristane na ostrvo. Tajvan je dobro opremljen oružjem koje je većinom proizvedeno u Sjedinjenim Državama, ali sve više vrši pritisak na Vašington da dobije napredniju opremu. SAD su zakonom obavezane da Tajvanu obezbede sredstva za odbranu, usprkos protivljenju Kine. Tajvan ne želi da njime upravlja autokratska Kina, a tajvanska vlada je optužila Peking da ne razume šta je to demokratija kada kritikuje Tajpej.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari