Talibani zabranjuju kontracepciju nazivajući je „zapadnom zaverom“ 1Foto: AP Photo/Ebrahim Noroozi

Talibani su zaustavili prodaju kontraceptiva u dva glavna grada u Avganistanu, tvrdeći da je njihova upotreba od strane žena zapadna zavera za kontrolu muslimanskog stanovništva, piše Gardijan.

Gardijan je saznao da talibani idu od vrata do vrata, preteći babicama i naređujući apotekama da očiste svoje police od svih lekova i uređaja za kontrolu rađanja.

„Došli su dva puta u moju radnju sa oružjem i zapretili mi da ne držim kontracepcijske pilule na prodaju. Redovno proveravaju svaku apoteku u Kabulu i mi smo prestali da prodajemo proizvode“, rekao je jedan vlasnik prodavnice u gradu.

Babica, koja nije želela da bude imenovana, rekla je da joj je nekoliko puta prećeno.

Ona je rekla da joj je talibanski komandant rekao: „Nije vam dozvoljeno da izađete napolje i promovišete zapadni koncept kontrole stanovništva, to je nepotreban posao“.

Drugi farmaceuti u Kabulu i Mazar-i-Šarifu potvrdili su da im je naređeno da ne izlažu nikakve lekove za kontrolu rađanja.

To je najnoviji napad na prava žena od strane Talibana koji su, od dolaska na vlast u avgustu 2021. godine, prekinuli visoko obrazovanje za devojke, zatvorili univerzitete za mlade žene, primorali žene da napuste posao i ograničili im mogućnost da napuste svoje domove.

Ograničavanje kontraceptivnih sredstava biće značajan udarac u zemlji sa već krhkim zdravstvenim sistemom.

Jedna od 14 avganistanskih žena umre od uzroka koji su povezani sa trudnoćom i to je jedna od najopasnijih zemalja na svetu za rađanje.

Talibansko ministarstvo javnog zdravlja u Kabulu nije dalo nikakvo zvanično saopštenje o tom pitanju, a predstavnik UNFPA u Avganistanu nije odgovorio na zahteve za komentar.

Talibanski borci koji patroliraju ulicama u Kabulu rekli su izvorima da su „korišćenje kontraceptiva i planiranje porodice zapadna agenda“.

Za Zainab (17), koja se udala pre dve godine u gradu Mazar-i-Šarif na severu zemlje, zabrana kontraceptiva bila je šok kada joj je prošle nedelje rekla babica.

Zainab, koja ima 18-mesečnu ćerku, zabrinuta je.

„Tajno sam koristila kontraceptive da bih izbegla trenutnu trudnoću. Želim da dobro odgajam svoju ćerku sa odgovarajućim zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, ali moje snove je srušilo kada me je babica prošle nedelje obavestila da nema kontraceptivnih pilula i inekcija koje bi mi ponudila“, rekla je ona.

„Napustila sam obrazovanje da bih se udala i ne želim da sudbina moje ćerke bude ista kao moja. Tražim drugačiju budućnost za svoju ćerku. Poslednja nada da planiram svoj život se završila“, rekla je Zainab.

Šabnam Nasimi, avganistanska društvena aktivistkinja u Velikoj Britaniji, rekla je: „Kontrola talibana ne samo nad ljudskim pravom žena na rad i učenje, već sada i nad njihovim telima, je nečuvena.

„Osnovno je ljudsko pravo imati pristup uslugama planiranja porodice i kontracepcije bez prinude. Takva autonomija i delovanje su suštinske komponente ženskih prava kao što su pravo na jednakost, nediskriminaciju, život, seksualno zdravlje, reproduktivno zdravlje i druga osnovna ljudska prava“.

Još jedna babica, koja je pobegla iz Kabula nakon pretnji smrću od talibana, svakodnevno je u kontaktu sa svojim kolegama koje su ostale.

„Zabrana kontracepcije drastično bi uticala na već pogoršanu situaciju reproduktivnog zdravlja u zemlji“, rekla je ona.

„Bojim se da će dobici koje smo ostvarili u protekloj deceniji biti izgubljeni nakon ovog poteza.

Fatima, babica u Kabulu, rekla je: „Živimo u okruženju koje guši. Nisam se osećala tako nesigurno u celoj svojoj karijeri.”

Čak i pre nego što su talibani došli na vlast, izveštaj Hjuman rajts voča iz 2021. kaže da najosnovnije informacije o zdravlju majki i planiranju porodice nisu bile dostupne većini avganistanskih žena.

„Ono što se pojavilo je slika sistema koji je sve nedostupniji za 61 odsto do 72 odsto avganistanskih žena koje žive u siromaštvu, i sistem u kojem žene često imaju više dece nego što žele zbog nedostatka pristupa modernoj kontracepciji…“.

Aktivisti su pozvali talibane da se pridržavaju međunarodnih sporazuma koji predviđaju univerzalni pristup seksualnoj i reproduktivnoj zdravstvenoj zaštiti.

„Pristup kontracepciji i pravo na planiranje porodice nije samo pitanje ljudskih prava. Takođe je ključno za osnaživanje žena i podizanje zemlje iz siromaštva“, rekla je Nasimi.

„Dobro je poznato da Kuran ne zabranjuje upotrebu kontracepcije, niti zabranjuje parovima da imaju kontrolu nad svojom trudnoćom ili brojem dece koju žele da imaju. Talibani nemaju pravo da ograničavaju pristup kontracepciji na osnovu sopstvenog tumačenja islama. Kuran podržava žene koje imaju jaz između trudnoća kako bi odgajale svoju decu“, navela je ona.

Međutim, Ustad Faridoon, portparol talibana sa sedištem u Kandaharu, rekao je za Gardijan da ne podržava potpunu zabranu.

„Upotreba kontraceptiva je ponekad medicinski neophodna za zdravlje majke. U šerijatu je dozvoljeno koristiti metode kontracepcije ako postoji rizik po život majke. Dakle, potpuna zabrana kontraceptiva nije u redu.

Neki stručnjaci za reproduktivna prava u Avganistanu koje je kontaktirao Gardijan nisu bili voljni da komentarišu iz bezbednosnih razloga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari