Gotovo 200 zemalja je u subotu potpisalo pravilnik od 156 strana za implementaciju Pariskog sporazuma o klimatskim promenama, čime je okončano dve nedelje pregovora koji su bili otežani političkim podelama.
Sporazum o pravilniku je postignut na konferenciji o klimatskim promenama COP24 u poljskom gradu Katovice, gde su zvaničnici iz svih delova sveta učestvovali u pregovorima, koji su trajali dve nedelje.
„Nije lako postići dogovor o sporazumu koji je toliko specifičan i tehnički“, rekao je Mihal Kurtika, koji je predsedavao. Konsenzus je konačno postignut pošto su ministri uspeli da prevaziđu nesuglasice između Brazila i drugih zemalja u vezi s pravilima za nadzor emisija štetnih gasova.
Zajednički pravilnik na 256 strana, poznat kao Paket o klimatskim promenama Katovice, podeljen je u tematske celine. U njemu je definisano kako zemlje treba da vrše nadzor i izveštavaju o svojim emisijama štetnih gasova i o naporima koje preduzimaju da smanje njihovu količinu i kako će unaprediti svoje planove o emisijama. Siromašne zemlje su takođe obezbedile garancije da će dobiti finansijsku podršku koja treba da im pomogne da smanje emisije, prilagode se promenama i plate pričinjenu štetu.
Pravilnik takođe uključuje načine za praćenje efikasnosti napora protiv klimatskih promena za 2023, proces postavljanja novih ciljeva za finansije od 2025. pa nadalje u cilju pružanja podrške zemljama u razvoju, kao i kako proceniti ostvareni napredak kada je reč o razvoju i transferu tehnologije.
Kurtika je rekao delegatima da treba da „budu ponosni“ na sporazum. „Ovim paketom ste zajedno napravili hiljadu malih koraka napred“, rekao je Kurtika. Nekoliko predstavnika je reklo da nisu potpuno zadovoljni pravilnikom, ali da im on daje osnovu za dalji rad.
Pojedine zemlje i grupe za zaštitu životne sredine, međutim, tvrde da pravilnik COP24 ne pruža adekvatan odgovor na posledice klimatskih promena. „COP24 nije uspeo da definiše jasan angažman u cilju učvršćivanja obećanja svih zemalja do 2020“, navodi se u saopštenju Mreže za klimatske akcije Evrope (CAN). Direktor CAN Vendel Trio je rekao da vlade ponovo odlažu adekvatnu akciju kojom bi se izbegao „katastrofalan klimatski krah“. „Potrebno je da EU ide napred i vodi svojim primerom, tako što će pružati veću podršku siromašnim zemljama i učvrstiti svoje obećanje o klimatskim promenama pre samita s generalnim sekretarom UN u septembru 2019“, rekao je Trio.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.