Tehnološki giganti protestuju jer su ih SAD povezale s vojskom Kine, negoduje i Peking 1Foto: Shutterstock/Ivan Marc

Ministarstvo odbrane SAD je desetine kineskih kompanija, uključujući kompaniju za igre i tehnologiju Tencent, firmu za veštačku inteligenciju SenseTime i najvećeg svetskog proizvođača baterija CATL, dodalo na listu kompanija za koje kaže da imaju veze sa kineskom vojskom, zbog čega neki protestuju i kažu da će tražiti da se poništi ta odluka, a negoduje i Peking.

SAD su poslednjih godina nastojale da ograniče širenje pristupa naprednoj tehnologiji, uključujući poluprovodnike i veštačku inteligenciju, smatrajući da predstavlja pretnju državnoj bezbednosti.

Ministarstvo odbrane svake godine ažurira listu „kineskih vojnih kompanija“ (CMC). Poslednjom revizijom su obuhvaćene 134 kompanije.

Akcije Tencenta su u Hong Kongu danas pale za 7,3 odsto, a ta kompanija je saopštila da će „pokrenuti proces ponovnog razmatranja da bi se ispravila ova greška“. Tražiće razgovore s Ministarstvom odbrane i, ako bude potrebno, preduzeti zakonske mere da bi bila uklonjena s liste. Tencent je najveća svetska kompanija za video igre i upravlja kineskom platformom za razmenu poruka WeChat.

„Pošto kompanija nije ni kineska vojna, ni vojno-civilna koja doprinosi kineskoj odbrambenoj industrijskoj bazi, ona smatra da je njeno uvrštavanje na CMC greška“, rekao je Tencent u saopštenju na Hongkonškoj berzi.

Proizvođač baterija CATL je u saopštenju na svojoj veb-stranici rekao da „nikada nije bio angažovan u bilo kakvom vojnom poslu ili aktivnostima“ i da lista neće imati negativan uticaj na njen rad.

Kao i Tencent, CATL tvrdi da je njegovo uvrštavanje na listu „greška“ i da bi se angažovao sa Ministarstvom odbrane SAD da bi se pozabavio time i preduzeo pravne mere ako je potrebno da zaštiti svoje i interese ;zainteresovanih strana. CATL-ove akcije su pale 2,84 odsto na Berzi u Šenženu.

Kompanija za veštačku inteligenciju SenseTime je u saopštenju rekla ;da odluka da se ona uvrsti na listu „nema činjenične osnove“.

„Duboko se ne slažemo s tim“, piše u saopštenju SenseTime-a i da ta odluka „nema materijalnog uticaja na naše globalne operacije“.

Tokom dnevnog brifinga za novinare portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Guo Jiakun je pozvao ;SAD da „odmah ukinu nezakonite jednostrane sankcije prema kineskim kompanijama“.

„Kina se dosledno i odlučno protivi što SAD preteruju sa konceptom državne bezbednosti, stvaraju diskriminatorske liste pod raznim izgovorima i neopravdano potiskuju kineske kompanije, ;ometajući visokokvalitetni razvoj Kine“, rekao je Guo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari