Zelene stranke ostvarile su istorijski rezultat na izborima u Švajcarskoj, što označava znatan pomak u vladajućoj strukturi ove zemlje u kojoj se političke promene uglavnom dešavaju veoma sporo.
Desničarska antiimigrantska Narodna partija Švajcarske (SVP) ostala je najveća stranka u parlamentu uprkos umanjenoj podršci. Ali Zeleni su ostvarili skok od šest odsto u odnosu na 2015, osvojivši 13,2 odsto glasova, što je rezultat koji, prema rečima njihove predsednice Regule Ric, označava „tektonski pomak“.
Podstaknuta kampanjom u kojoj je centralno mesto zauzimala zabrinutost zbog klimatskih promena, Ric je pozvala na „hitno sazivanje nacionalnog klimatskog samita“. Građanska zelenoliberalna stranka – koja se odvojila se od Zelenih 2004 – je isto tako postigla uspeh, osvojivši 7,8 odsto glasova u poređenju sa manje od pet odsto 2015. godine.
Narednih nekoliko nedelja fokus će biti na tome da li će Zeleni, ili koalicija dve stranke, dobiti jedno od sedam mesta u nacionalnom kabinetu, koji je tokom prethodnih 60 godina bio sačinjen od članova četiri iste stranke.
Po takozvanoj „magičnoj formuli“ za podelu vlasti, šest mesta u kabinetu se podjednako dele između SVP, Socijaldemokratske stranke i liberalne FDP koja naginje udesno, dok Hrišćansko-demokratska stranka drži sedmo mesto.
Noje cirher cajtung navodi da su rezultati izbora doveli u pitanje „magičnu formulu“ i upozorava da postoji mogućnost da se poremeti ravnoteža vlasti. U jedinstvenom švajcarskom političkom sistemu, na izborima se odlučuje ko će osvojiti 200 mesta u skupštini i bira se 46 senatora na četvorogodišnji mandat, ali o sastavu izvršnog Saveznog veća će biti odlučeno tek u decembru.
SVP je osvojila 25,6 odsto glasova, što je pad u odnosu na 29,4 odsto, koliko je dobila 2015. Ova desničarska konzervativna stranka je proteklih godina svoju poziciju htela da ojača upozorenjima o imigraciji i osuđujući uticaj EU.
Na predizbornim posterima, SVP je obećavala da će zaštititi građane Švajcarske od „ljutih agresora“: čoveka istočnjačkog izgleda sa bradom, muškarca sa naočarima u džemperu na kojem se nalaze zvezdice zastave EU i devojke koja ima frizuru sa karakterističnim stilom pletenica kakve nosi Greta Tunberg.
Ali ove poruke nisu našle put do glasača, zbog čega je SVP sada suočena sa gubitkom od 3,8 procenta, što je više od očekivanog.
Oskar Mazoleni, politikolog sa Univerziteta u Lozani, rekao je za AFP da rezultati izbora pokazuju da se SVP borila da privuče mlade glasače, dok su njene starije pristalice bile manje motivisane za glasanje nego 2015, kada je izbeglička kriza u Evropi bila na vrhuncu.
SVP je jedina velika stranka koja nije obećala da će se ozbiljnije posvetiti akciji za zaštitu životne sredine, već je uporno osuđivala „klimatsku histeriju“ u švajcarskoj politici.
Rezultati izbora pokazali su da je u Švajcarskoj, u kojoj su ekonomija i životni stil tesno povezani sa snežnim planinskim vrhovima, znatno porasla zabrinutost zbog štetnih uticaja klimatskih promena. Istraživanje koje je nedavno objavio univerzitet ETH u Cirihu pokazalo je da bi više od 90 odsto od 4.000 glečera na vrhovima Alpa moglo da nestane do 2100. godine ako ne bude smanjena emisija gasova sa efektom staklene bašte.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.