Nakon što je Kina odbila posetu grupe nemačkih poslanika, u odnosima Berlina i Pekinga su nastale tenzije.
Poseta članova nemačkog komiteta za digitalna pitanja, koja je bila zakazana za kraj ovog meseca, najverovatnije će biti otkazana, pošto je Peking saopštio da neće primiti grupu u kojoj je Margaret Bauze, opozicioni poslanik iz redova partije Zelenih, koja je više puta kritikovala stanje ljudskih prava u Kini.
Sukob oko Bauzeove, kao i to što je ona i ranije nailazila na snažan otpor Pekinga pokazuje da je Kina spremna da uloži napore da suzbije kritiku i daleko od svojih granica, te da je u tome sve upornija, piše portal Politico.eu. S druge strane, navodi portal, ovaj spor pokazuje dilemu s kojom se suočava Nemačka i druge zapadne zemlje, koje nastoje da neguju odnose sa sve u ekonomskom smislu važnijom Kinom, istovremeno pokušavajući da ostanu posvećene očuvanju vrednosti kao što su ljudska prava.
Kina je inače postala glavno tržište i veliki centar proizvodnje za mnoge nemačke proizvođače automobila i druge velike kompanije. Međutim, komitet Bundestaga nije voljan da popusti, piše portal. Iako Bauze nije član komiteta, njena partija ju je izabrala da ode u Peking umesto člana panela iz redova Zelenih koji je sprečen da krene na put. Nemački poslanici iz redova ove partije su se dogovorili u okvirima stranke da će otići u Kinu s Bauzeovom ili neće putovati uopšte, piše Politico.eu, pozivajući se na izvore u Bundestagu.
„Neverovatno je da Kina ili bilo koja druga zemlja odlučuje ko učestvuje u posetama komiteta nemačkog Bundestaga. Spremni smo da putujemo, put je isplaniran, napravljena je lista putnika. Čekamo samo poziv s kineske strane. A ako Kinezi budu rekli da ne mogu da upute takav poziv, pretpostavljam da nećemo moći da otputujemo“, rekao je Manuel Huferlin, portparol za digitalnu politiku liberalne stranke Slobodne demokrate i član komiteta za digitalna pitanja.
Kina nije davala nagoveštaje da će popustiti. „Kao suverena država i domaćin Kina ima pravo da odbije nepozvane ljude. U Kini definitivno nije dobrodošao niko ko lobira u ime antikineskih snaga i šteti interesima Kine“, rekao je Hua Čunjing, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova.
Bauzeova je rekla da je poruka Kine jasna. „Kina želi da pokaže da kogod želi da putuje u zemlju treba da ućuti. Već deset godina imam iskustva s njihovim pokušajima da me zastraše, ali pritisak raste“, rekla je nemačka poslanica za Politico.eu.
Odeljenje Bundestaga za spoljne poslove se u ime predsednika parlamenta Volfganga Šojblea pismeno obratilo kineskom ambasadoru u Nemačkoj, tražeći da prihvati da je odluka o tome ko ide na putovanja s komitetom „autonomna stvar Bundestaga“, rekao je zvaničnik koji je upoznat sa ovim dokumentom.
Međutim, dve nedelje uoči puta u Peking, u diskusijama Pekinga i Berlina je nastupila mrtva tačka. Kineska ambasada u Nemačkoj nije odgovorila na zahtev za razgovor, ali se na osnovu saopštenja na njenom vebsajtu i komentara iz Pekinga, može zaključiti koliko se Kina žestoko protivi poseti Bauzeove.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.