Tereza Mej zatražila podršku biznismena 1Foto: EPA-EFE ANDY RAIN

Britanska premijerka Tereza Mej nastavila je i danas sa nastojanjima da, uprkos velikom neslaganju i pritiscima, dobije podršku za svoj sporazum o povlačenju iz Evropske unije, naglasivši da će time biti rešeni mnogi problemi, između ostalog i da će migranti iz zemalja EU biti sprečeni da „preskaču red“ pri dolasku u Britaniju.

Ona je najavila da Evropljani više neće imati prioritet u odnosu na „inženjere iz Sidneja ili programere softvera iz Delhija“. Premijerka je juče biznis liderima iz Konfederacije britanske industrije (CBI) rekla da je uverena da će njen sporazum o Bregzitu biti „u potpunosti prihvaćen“.

Ministri preostalih 27 zemalja članica EU juče su se sastali u Briselu pred najavljeni samit u nedelju, tokom kojeg bi sporazum trebalo da bude finaliziran. Oni rade na političkoj deklaraciji kojom će biti određeni budući odnosi EU i Velike Britanije. Sporazum je naišao na brojne kritike i doveo do toga da se premijerka Mej nađe pod velikim pritiskom, s obzirom na to da je nekoliko ministara podnelo ostavke, dok drugi žele da ga izmene. Nastavljaju se i spekulacije da li će broj zahteva za glasanje o poverenju premijerki u parlamentu dostići 48, koliko je potrebno da do toga dođe.

Tereza Mej i lider laburista DŽeremi Korbin obratili su se juče biznis lobi grupama na godišnjoj konferenciji CBI u Londonu. Premijerka je rekla da će sporazum o Bregzitu obezbediti pravedan imigracioni sistem koji će pomoći mladim ljudima u Velikoj Britaniji da dobiju poslove i obuku. „Više neće biti slučajeva da građani EU, bez obzira na veštine ili iskustvo koje imaju, preskaču red. Umesto da sistem bude zasnovan na tome odakle neka osoba dolazi, on će biti izgrađen na osnovu talenata i veštine koje neka osoba ima da ponudi“, rekla je Mej. Ona je ponovila da nije voljna da ponovo pokrene pregovore sa Briselom o sporazumu, naglasivši da su „ključni elementi sporazuma već dogovoreni“. Predsednik CBI DŽon Alan je pozvao članove parlamenta da podrže premijerkin sporazum, uprkos tome što on „nije savršen“, i upozorio da bi izlazak iz EU bez sporazuma imao posledice po kompanije i ekonomiju Velike Britanije.

Ministar za zaštitu životne sredine Majkl Gouv, jedan od pet ministara iz kabineta za koje se veruje da pokušavaju da utiču na to da se sporazum promeni, ponovio je juče da premijerka ima njegovu „punu podršku“ i da „veoma dobro radi posao“. „Nadam se da će je ljudi podržati jer ona nastoji da dođe do najboljeg sporazuma za Britaniju“, rekao je Gouv.

S druge strane, bivši ministar spoljnih poslova Boris DŽonson iskoristio je svoju kolumnu u jučerašnjem izdanju Dejli telegrafa da ponovo kritikuje nacrt sporazuma, opisavši ga kao „smokvin list od 585 strana koji ne čini ništa da bi pokrio sramotu našeg potpunog poraza“.

Ministri 27 zemalja članica EU izrazili su zabrinutost zbog pretnje koja se u Londonu nadvila nad sporazumom, dok završavaju finalne pripreme za okončanje, kako su rekli, „45 godina dugog teškog braka“. Pred sastanak sa glavnim pregovaračem EU za Bregzit Mišelom Barnijeom, oni su izjavili da u Briselu malo toga može da ugrozi sporazum, ali da ostaje zabrinutost zbog premijerkine pozicije. Barnije je pozvao sve strane da „ostanu mirne“ i da se usredsrede na budući sporazum. „Došli smo do odlučujućeg trenutka u ovom procesu. Niko ne sme da smetne s uma napredak koji je ostvaren u Briselu i Londonu“, rekao je Barnije na konferenciji za novinare u Briselu nakon sastanka sa predstavnicima zemalja članica EU, zaključivši da je sporazum „pravedan i dobro uravnotežen“ za obe strane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari