Nevladine organizacije koje se bave životnom sredinom identifikovale su toksične supstance u krvi vodećih briselskih političara, piše Politiko, navodeći da je reč o delu kampanje koja ima za cilj da se zabrane hemikalije u celoj EU uprkos odbijanju teške industrije.
Svaki od 16 testiranih političara i javnih ličnosti koje su učestvovale – grupa koja uključuje komesarka za digitalne tehnologije Margret Vestager, bivšeg šefa evropskog Zelenog dogovora Fransa Timermansa i komesara EU za životnu sredinu Virginijusa Sinkevičijusa – otkriveno je da u krvi ima najmanje sedam vrsta toksičnih hemikalija PFAS.
U pet slučajeva, količina je „premašila postojeće nivoe bezbednosti“ za hemikalije.
PFAS hemikalije, koje se široko koriste u svakodnevnim predmetima kao što su tiganji i kabanice, kao i u proizvodnji poluprovodnika i baterija, povezane su sa nizom teških zdravstvenih problema, uključujući rak i neplodnost.
Poznate i kao „zauvek hemikalije“ jer se prirodno ne razlažu u životnoj sredini, već su identifikovane u svemu, od kišnice i zemlje do majčinog mleka.
„Ono što sam naučila iz ovog iskustva je da možete sami da uradite brojne stvari, ali to nije dovoljno“, rekla je Vestager za Politiko.
Dodaje da je u poslednjih 30 godina pazila da izbegava toksične hemikalije u kozmetici za svoje i zdravlje svoje dece. „PFAS su skoro svuda.“
„Građani moraju biti zaštićeni zaubvek od zauvek hemikalija“, rekao je Timermans, koji je od tada napustio svoju funkciju u Briselu da bi se vratio nacionalnoj politici u Holandiji. „Moramo zaustaviti sve emisije ovog legalizovanog smeća“.
Testovi krvi, koje su sproveli Evropski biro za životnu sredinu i ChemSec, deo su kampanje za podizanje svesti koju predvode nevladine organizacije dok EU raspravlja o potencijalnoj zabrani hemikalija.
Evropska komisija se obavezala da će postepeno ukinuti PFAS hemikalije zbog zabrinutosti oko njihovog uticaja na životnu sredinu i zdravlje ljudi – osim slučajeva u kojima se pokazalo da su nezamenljive i „od suštinske važnosti“ za društvo.
Ali predlog za zabranu hemikalija, koji je podnelo pet evropskih zemalja, izazvao je žestok otpor iz širokog spektra sektora koji trenutno zavise od hemikalija i upozorava da bi nove mere ometale konkurentnost EU.
Dugotrajan je proces da se dođe do tog postepenog ukidanja: posao trenutno leži na Evropskoj agenciji za hemikalije, čiji odbori prvo moraju da iznesu svoja razmišljanja o predloženoj zabrani Komisiji.
Trenutno nema jasnog vremenskog okvira kada će se to dogoditi.
Testovi krvi su „potvrdili ono što sam dugo mislio“, rekla je Vestager. „Evropa mora da nastavi da ulaže u istraživanja kako bi pronašla zamene i na kraju ih se rešila“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.