Tigrajski pobunjenici odbacili ponuđeno primirje 1Foto: BETA AP/ Photo Ben Curtis

Lideri disidenata u Tigraju, regionu Etiopije koji je pogođen ratom, odbacili su Vladino proglašenje prekida vatre i obećali da će istisnuti „neprijatelje“ iz regiona nakon što su se borci iz redova pobunjenika približili tigrajskom glavnom gradu Mekeleu.

Federalne snage bezbednosti i zvaničnici koji su imenovani za prelaznu administraciju centralne vlade pobegli su iz Mekelea u ponedeljak uveče.

Stanovnici su izašli na ulice da proslave, te su ispaljivali metke u vazduh, a na nebu se mogao videti i vatromet, piše Gardijan.

U saopštenju Tigrajskog narodnog oslobodilačkog fronta (TPLF) koje je izdato tokom noći se pozdravljaju ostvareni pomaci tigrajskih boraca i navodi da je Mekele u potpunosti pod njegovom kontrolom, te je obećano da će „neprijatelji“ biti istisnuti iz federalne vlade.

„Vlada Tigraja apeluje na naše ljude i vojsku Tigraja da intenziviraju svoju borbu dok neprijatelji potpuno ne napuste Tigraj“, navodi se u saopštenju.

Tigrajske snage su u utorak ušle i u ključni grad Shire, piše Gardijan pozivajući se na svedoke, upotpunivši niz brzo osvojenih teritorija u severnom regionu zemlje dok su pripadnici etiopske vojske i saveznici primorani na povlačenje.

„Svi ih pozdravljaju i slave. Sada ima dosta pripadnika tigrajske vojske i većina ih je u uniformi“, rekao je jedan stanovnik za Rojters.

Ubrzo nakon što su se snage TDF približile Mekeleu, etiopska vlada je proglasila „unilateralno primirje“..

Etiopija je saopštila da će primirje trajati do septembra, odnosno do završetka sezone glavnih ratarskih radova.

Vladine snage su napale Tigraj u novembru, čime su izazvale bes na globalnom nivou i osudu premijera i dobitnika Nobelove nagrade za mir Abija Ahmeda.

Vlada je saopštila da je delovala nakon napada pobunjenika na vojne baze, a TPLF, koji je u prošlosti bio na čelu Etiopije gotovo tri decenije, smenjen je sa vlasti..

Unutar zemlje je raseljeno gotovo milion civila, a mnogi su pobegli u susedni Sudan i izazvali humanitarnu krizu.

Prisustvo eritrejskih snaga i lokalnih etničkih grupacija milicije u borbama pojačalo je strahove da će produbljivanje etničkih i istorijskih podela imati trajne posledice po region.

SAD su pozdravile proglašenje primirja, ali su nagovestile da bi Etiopija i Eritreja mogle da se suoče s dodatnim sankcijama ako se neprijateljstva ne smanje.

„Nećemo sedeti skrštenih ruku usred horora u Tigraju“, rekao je Robert Godek, vršilac dužnosti pomoćnika državnog sekretara u Birou za afrička pitanja američkog Stejt departmenta. Godek je apelovao na Eritreju da zvanično pristane na prekid vatre.

UN: Na ivici gladi 350.000 ljudi

Britanija, SAD i Irska su zahtevale hitno zasedanje Saveta bezbednosti UN koje bi moglo da bude održano u petak, saznaje AFP. Savet bezbednosti nije održao javnu sednicu o Tigraju od izbijanja sukoba, pri čemu su mnoge afričke zemlje, Kina, Rusija i druge označile krizu kao unutrašnju stvar Etiopije. Osmomesečni konflikt su obeležili gnusni zločini širokih razmera. UN tvrde da je oko 350.000 ljudi na ivici gladi, ali Abij negira da glad hara u Tigraju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari