U danima neposredno nakon početka invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. baner koji podržava rat sa istaknutim latiničnim slovom Z pojavio se na kolonadama fasade teatra u sibirskom gradu Irkusku. To je bio samo jedan od hiljada sličnih novih šovinističkih simbola Kremlja koji su pokazivali podršku ratu i politici predsednika Vladimira Putina koje je isticala lokalna uprava.
Kritičari simbola Z kojim se često agresivno maše u njemu vide fašistički amblem kojim država nameće lojalnost i militarizaciju, podrugljivo ga nazivajući „zvastikom“, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Mnogo je meseci zastava Irkuska vijorila na povetarcu, ali u maju su lokalni mediji izvestili da su predstavnici gradske pozorišne zajednice tiho poslali dva zahteva opštinskim vlastima tražeći da se ukloni. Prema njihovim pismima, baner su više puta napadali vandali bacajući na njega izdubljena jaja ispunjena zelenim antiseptikom, nazvanim „zeljonka“, koja su navodno oštetila istorijsku strukturu.
Kabinet gradonačelnika je ignorisao pritužbe, ali je Vadim Palko, koji vodi lokalni informativni kanal na Telegramu pod nazivom Irkurški blog, pokrenuo kampanju kojom se traži da se veliki baner ukloni. Kampanju je brzo podržalo 440 ljudi.
Krajem novembra zamenica gradonačelnika Tatjana Makarjčeva je poslala odgovor odbijajući pritužbe argumentacijom da baner „brani domovinu, narod i našu tradiciju“. Takođe je upozorila da „negativne izjave“ o simbolu Z mogu biti predmet sudskog progona jer po zakonu „diskriminišu vojne snage“.
Ali borba da se baner sa znakom Z ukloni sa zgrade teatra „nije gotova“, rekao je za RSE Palko. „Prema našem planu, sada pripremamo nova pisma kancelariji tužioca“.
Rastuće protivljenje baneru u Irkusku, kampanja i sporadični napadi vandala, odražavaju slične priče širom Rusije koje bi mogle biti indikatori sve veće zabrinutosti zbog velike cene rata koji se približava ulasku u treću godinu bez kraja na vidiku. Pored toga, sada prošlo više od godinu dana od kada je Putin proglasio mobilizaciju u septembru 2022. i tako doveo rat pravo kući za mnoge Ruse.
„Od početka nije bilo podrške ratu među građanima“, rekao je Aleksej Ivanov, stanovnik grada Siktivkara na severozapadu zemlje koji je pobegao iz Rusije nakon što se suočio s kaznenom prijavom jer je jednog policajca nazvao „fašistom“ tokom malog antiratnog protesta u februaru 2022.
„Prvi znak Z na automobilu vidio sam tek sredinom aprila (2022.). Tada su bile priče o ljudima koji su bušili gume na automobilima s tim nalepnicama. Iz razgovora koje sam čuo, još uvek ne vidimo široku podršku. Stoga ova vest uopšte ne iznenađuje.“
‘Jedan od manje opasnih puteva’
Već više od godinu dana, 17-godišnji srednjoškolac Jevgenij Forkin vodi kampanju da vlasti uklone baner sa znakom Z iz javnog prostora u sibirskom gradu Novosibirsku. Krajem maja 2022., on je uspio da ubedi opštinske vlasti da uklone baner nakon argumenta da narušava gradske propise za oglašavanje.
„Nakon prvog banera, pojavila se nova verzija na istoj zgradi“, rekao je Forkin za RSE. „Napisao sam drugu pritužbu administraciji navodeći da baner „ponovo ne poštuje gradske standarde i da mora biti uklonjen“.“
Na Forkinovo iznenađenje, drugi baner je takođe nestao. Od tada, procenjuje on, uspio je u uklanjanju gotovo 10 drugih banera, ostavljajući centar trećeg po naseljenosti grada u Rusiji bez banera koji podržavaju rat a koje postavlja vlast.
„Situacija s transparentima je toliko bolja da… gotovo da ih više nema“, rekao je. „Ne postavljaju transparente koji krše arhitektonske standarde, a oni koji su uklonjeni nisu se ponovno pojavili. Ostali su samo oni koji su postavljeni na legalno postavljenim reklamnim platformama. Takođe, Z znakovi su uklonjeni iz gotovo celog gradskog prevoza. Oni su još u autobusima, ali su skinuti s tramvaja i trolejbusa.“
Forkin svoj uspeh pripisuje činjenici da ubrzo nakon početka njegove kampanje, njega je zaposlila nezavisna članica gradskog saveta Novosiborska, Svetlana Kaverzina.
„Kada zastupnik pita, (zvaničnici) su dužni da odgovore“, rekao je Fokin. „Osim toga, znaju da zastupnici mogu potvrditi svaku informaciju koju daju i dignuti galamu ako je potrebno.“
Studenti Državnog fakulteta za arhitekturu i umetnost u Jekaterinburgu, četvrtom najvećem ruskom gradu, u aprilu su počeli skupljati potpise za peticiju za uklanjanje natpisa Z s pročelja njihove škole. Nepoznati vandali čak su i razrezali transparent i poprskali ga crvenom farbom.
Kada je peticija prikupila više od 600 potpisa, uprava fakulteta pozvala je dvoje organizatora kampanje i naredila im da sačine pismeno „objašnjenje“ adresirako na lokalni ogranak Komiteta za borbu od terorizma pri ministarstvu unutrašnjih poslova, poznatom kao Centar E, kako je u julu napisao informativni medij Mediazona. Oni su to odbili, ali im je dekan rekao da će baner sa slovom Z ostati gde jeste.
Mediazona je dokumentovala slične slučajeve u Permi, Jaroslavlu i Sankt Peterburgu.
„Nadam se da će ljudi koji čitaju moje objave na društvenim mrežama takođe pisati“, citiran je stanovnik Sankt Peterburga Aleksej Lahov, koji je vodio kampanju protiv simbola Z na gradskim ulicama i u podzemnoj železnici. „Mislim da je važno koristiti ovaj tihi otpor jer je to jedan od manje opasnih puteva.“
Predvodnik Republike Komi, Vladimir Uiba se 17. novembra požalio na Telegram kanalu kako u njegovoj regiji ima premalo patriotskih proratnih simbola.
„Naredio sam svim državnim agencijama da podrže naše momke i istaknu ove slogane“, napisao je. „Ali prevoznici mi kažu da to neće učiniti. Ja pitam zašto? Oni odgovaraju: ‘Neko će razbiti prozore’.’ To znači da naši momci tamo ginu, a mi se bojimo razbijenih prozora.”
Totalno jedinstvo?
S obzirom na stroge resrikcije za nezavisne anketa i činjenicu da su Rusi dugo bili uslovljeni da budu oprezni u svojim javnim izjavama, teško je sa sigurnošću proceniti obim javne podrške ratu u Ukrajini. Prema istraživanju agencije Levada Center iz novembra, 67 odsto Rusa kaže da se zemlja „kreće udesno“ a 85 odsto odobrava predsednika Vladimira Putina. U oktobru, Levada je otkrila da je 76 procenata Rusa „podržava“ ili je „naklonjeno podršci“ ratu, dok je 16 procenata reklo da se oni „protive“ ili su „više protiv“ rata.
Međutim, kada je ista agencija u oktobru pitala Ruse koji su se slagali sa tim da se kreće u desno, kakve politike imaju na umu, samo 14 procenata je imenovalo „specijalnu vojnu operaciju“, koristeći se obaveznom terminologijom Kremlja za invaziju na Ukrajinu. Nasuprot toga, među manjinom koja je rekla da se Rusija kreće u krivom pravcu, 45 procenata je spomenulo rat u Ukrajini, kao najveći razlog za zabrinutost.
U međuvremenu, porodice mobilizovanih ruskih vojnika pojačale su proteste širom zemlje poslednjih sedmica, koji se delimično organizuju preko kanala na Telegramu, „Put kući“, koji je prikupio više od 30.000 pratilaca.
Drugi kanal na Telegramu, „Vidljivi protest“, dokumentuje tiho izražavanje neslaganja sa ratom, uključujući i antiratne slogane naškrabane na novčanicama ili ispisane na tek napadalom snegu ili vandalizam koji je usmeren na proratne plakate.
„Ako simboli Z vise posvuda i niko ništa ne govori, to bi značilo da je zvastika normalna“, rekao je aktivista iz Irkutska Palko. „Ali ako se neko bori da se oni uklone i pokreće javnu raspravu, to znači da nešto nije u redu sa simbolom, da nema potpunog jedinstva“.
„Ova borba omogućava ljudima koji ne prihvataju rat da se osećaju da nisu sami ili nemoćni“, rekao je. „I tera druge na razmišljanje“, prenosi RSE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.