Kao i mnogo puta do sada, sportisti u Sjedinjenim Američkim Državama bili su aktivni pred predsedničke izbore, koristeći svoju popularnost da iskažu podršku jednom od dva kandidata. Svesni njihovog uticaja, Donald Tramp i Kamala Haris oberučke su prihvatili podršku, uključivši neke od njih u svoje kampanje.
Semafor na „Livajs stadionu“ u San Francisku pokazivao je rezultat 30:24 u korist domaćih Fortinajnersa, koji su u jednom od najvećih klasika američkog fudbala dočekali Kaubojse iz Dalasa, piše RTS.
Na ogromnom satu su se pojavile četiri nule, čime je označen kraj meča, te je bilo vreme za izjave.
I dok je kvoterbek domaćeg tima Brok Pardi po glavi prebirao misli i sklapao odgovor na po ko zna koji put ponovljena pitanja, u kadar se ubacio njegov saigrač iz defanzive Nik Bosa.
Kratko je pogledao u kameru i pokazao na poruku koja je bila ispisana na njegovom kačketu, nakon čega se brzo uputio u svlačionicu. Na prvi pogled, ništa neobično.
Međutim, Bosin gest uzburkao je američku javnost koja se već mesecima sprema za predsedničke izbore. Na kačketu koji je stavio u prvi plan, pisalo je „Make America Great Again“, što je slogan republikanskog kandidata Donalda Trampa.
Iako Bosa – inače često optuživan za rasizam – nikada nije krio svoju privrženost Trampu, prvi put ga je direktno podržao. Prethodno je po ulasku u ligu obrisao sve objave sa svog X naloga u kojima je odobravao Trampova gledišta i akcije.
Inače, nakon spomenutog događaja, Bosin dres je postao najprodavaniji u čitavom NFL-u, ali postoji i velika verovatnoća da će biti kažnjen od strane Lige zbog neprimerenog ponašanja.
Ipak, Bosa nije jedini sportista koji se javno opredelio za jednog od dva kandidata koji će se nadmetati za ulazak u Belu kuću, niti je to presedan u američkoj istoriji.
Primeri iz prošlosti
Rezultati ankete koju su 2023. sproveli Vašington post i Univerzitet Merilend, pokazali su da su američki građani podeljeni po pitanju toga da li bi sportisti trebalo da koriste svoju popularnost, kako bi se bavili političkim i socijalnim pitanjima.
Međutim, rezultati takođe pokazuju da su sportisti doprineli popularizaciji mnogih tema, kao što su rasizam, rodna nejednakost, problemi sa oružjem i prava seksualnih manjina.
„Ućuti i driblaj“, glasila je poruka novinarke Foksa Laure Ingram upućena Lebornu Džejmsu, koji je u intrevjuu za I-Es-Pi-En 2018. godine govorio o rasizmu i određenim političkim pitanjima.
Poruka je naišla na veliku osudu javnosti, s tim da Džejms nije prvi sportista koji se drznuo da iskaže svoja politička stanovišta i podrži nekog od predsedničkih kandidata.
Legendarni bejzbol igrač Bejb Rut je tokom svog života u nekoliko navrata iskazivao svoju podršku pretendentima na Belu kuću. Vudroa Vilsona je nazivao „svojim dobrim prijateljem“, a poziv Herberta Huvera da se uključi u kampanju je odbio, zbog toga što je podržavao njegovog protivnika Ala Smita.
Jedan od najboljih igrača američkog fudbala u istoriji Džim Braun je 1968. javno podržao Ričarda Niksona, obrazlažući svoju odluku „verom u to da će Niksonova politika biti od najveće koristi za crnačko stanovništo u Sjedinjenim Državama“. Nekoliko godina pre nego što je preminuo, podržao je i Donalda Trampa.
Bivši kvoterbek Fortinajnersa Kolin Kapernik nije se javno opredelio za stranu, ali je svojim klečanjem tokom intoniranja himne pred utakmicu 2016. godine razljutio Trampa koji je od rukovodstva Lige tražio da se Kapernik suspenduje.
Klečanje za vreme intoniranja himne bio je inače vid protesta protiv učestalog nasilja nad afroameričkim stanovništvom.
Do suspenzije nije došlo, ali ni Kapernik posle pomenutog incidenta više nigde nije mogao da pronađe posao.
Barak Obama je takođe dobio veliku podršku sportista prilikom svojih predsedničkih kampanja, a najviše su se istakli NBA igrači, predvođeni upravo Lebronom Džejmsom.
Ceo tekst čitajte na sajtu RTS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.