Japanska prestonica najavila je danas da će početi da priznaje istopolna partnerstva kako bi se ublažio teret sa kojim se građani svakodnevno suočavaju, ali se te zajednice neće smatrati legalnim brakovima.
Podrška seksualnoj raznolikosti lagano raste u Japanu, ali još nedostaje zakonska zaštita za pripadnike LGBTQ populacije, koji se suočavaju sa diskriminacijom u školama, na poslu, ali i kod kuće, zbog čega mnogi kriju svoj seksualni identitet.
Grupe za ljudska prava su se zalagale za usvajanje zakona o ravnopravnosti uoči prošlogodišnjih Olimpijskih igara u Tokiju, kada se međunarodna pažnja usmerila na Japan, ali je predlog zakona poništila vladajuća konzervativna partija premijera Fumia Kišide.
Vlast u Tokiju predstavila je juče nacrt plana o prihvatanju registracije parova pripadnika seksualne manjine koji traže potvrde o svom partnerstvu, počev od oktobra ove godine. Podnosioci zahteva moraju biti punoletni građani prestonice, uključujući i strane državljane.
Plan se odnosi na ceo glavni grad. Tokijski okrug Šibuja je 2015. godine postao prva japanska opština koja je istopolnim parovima počela da izdaje neobavezujući sertifikat o partnerstvu. Oko 200 drugih opština širom Japana, ili oko 12 odsto id ukupnog broja, od tada je preduzelo slične korake.
Jedan broj parova na sudovima se bori za pravo na brak. Okružni sud u Saporu presudio je prošle godine da je nepriznavanje istopolnih brakova u Japanu neustavno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.