Bivši premijer Velike Britanije Toni Bler bio je zabrinut zbog toga što se vidi da je previše blizak Oslobodilačkoj vojsci Kosova (OVK), navodi su iz dokumenta koji je navodno vlada Ujedinjenog Kraljevstva u petak predala Nacionalnom arhivu, a o čemu opšrinije piše Gardijan.
Kako pokazuje dokument koji je pripremio Džon Soers, tadašnji Blerov savetnik za spoljne poslove, a kasnije i šef Tajne obaveštajne službe, a na koji se Gardijan poziva, Bleru je savetovano da radi sa militantima na Kosovu, od kojih je nekima kasnije suđeno za ratne zločine, uprkos tome što je navodno verovao da „nisu mnogo bolji od Srba“ čije zločine protiv čovečnosti je on želeo da okonča, otkriveno je.
Bler, tadašnji premijer Velike Britanije, bio je ozbiljno zabrinut zbog toga što je bio svestan da se vidi da je previše blizak Oslobodilačkoj vojsci Kosova (OVK), koja se borila, kako piše Gardijan, protiv srpskih nacionalističkih snaga predvođenih Slobodanom Miloševićem.
„Sve u svemu, naša početna tačka u ovakvom sukobu bi trebalo da bude da je neprijatelj našeg neprijatelja naš prijatelj“, navodno mu je savetovano.
U dokumentu se navodno ističe i da je bivšem premijeru rečeno da su „u opasnosti da budu okarakterisani kao prevelika njuškala“, kao i da ne želi da politički favorizuju OVK u odnosu na druge kosovske stranke.
„Ali moramo računati na to da će OVK postati mnogo popularnija nakon onoga što se desilo (u jugoslovenskim ratovima) i da priznamo da su oni jedina stranka koja ima neku vrstu vojske“, navodi se u tekstu Gardijana.
U dokumentu koji je poslat Bleru i njegovim višim pomoćnicima, Sovers je sugerisao da će biti nemoguće razoružati OVK nakon sukoba.
Umesto toga, savetovao je on, bilo bi bolje raditi sa organizacijom na sprovođenju izbora, piše Gardijan.
Na dnu dokumenta, koji je kancelarija vlade u petak predala Nacionalnom arhivu, neidentifikovanim rukopisom je napisano: „Slažem se“.
„U belešci je jasno razjašnjena zabrinutost oko prirode i obima umešanosti Ujedinjenog Kraljevstva u brutalni sukob više frakcija koji je besneo u bivšoj Jugoslaviji od 1991. do 2001“, piše Gardijan.
Intervencije NATO-a uključivale su vazdušne napade na Miloševićeve snage, koji je preminuo 2006. dok mu se još uvek sudilo za ratne zločine, podsećaju u tekstu.
„Velika Britanija, pod Blerovim vođstvom, kasnije će postati jedan od glavnih pobornika OVK pod njenim tadašnjim vođom Hašimom Tačijem. Potonji se u aprilu ove godine pojavio na optuženičkoj klupi suda u Hagu – zajedno sa trojicom istaknutih kolega – optuženih za ratne zločine koji uključuju navodno saučesništvo u ubistvima 102 osobe“, piše Gardijen.
Blerov portparol odbio je da komentariše pomenute navode za britansku medijsku kuću.
Dokument na koji se pozivaju Gardijan nije objavio u okviru teksta.
Da podsetimo,
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.