
Predsednik Tramp je u sredu više puta sugerisao da je greška što se bivši predsednik Bajden nije unapred pomilovao pre nego što je napustio funkciju.
Tramp je, u intervjuu za Foks njuz podstakao pitanje da li Bajdena treba istražiti. Ali u više navrata, Tramp je signalizirao da je Bajden trebalo da iskoristi moć pomilovanja da bi se zaštitio.
„Taj tip je išao okolo dajući pomilovanja svima“, rekao je. „I znaš, smešna stvar, možda i tužna je to što sebe nije pomilovao. A ako pogledate, sve je imalo veze sa njim“.
Tramp je kasnije rekao da je Bajden „dobio veoma loš savet“.
„Džo Bajden ima veoma loše savetnike. Neko je savetovao Džoa Bajdena da pomiluje sve osim sebe“, rekao je Tramp.
Tramp je kazao da će se obratiti Kongresu vezano za to da li zakonodavci treba da istraže Bajdena i njegovu odluku da preventivno pomiluje članove porodice i Trampove kritičare poput penzionisanog generala Marka Majlija, bivšu poslanicu Liz Čejni iz redova republikanaca i članove veća Predstavničkog doma koji je istraživao napad na Kapitol 6. januara.
Objavljujući pomilovanja, Bajden je rekao da je zabrinut da će ti pojedinci biti predmet politički motivisanih istraga.
Tramp je takođe sugerisao da bi Bajden i drugi kritičari trebalo da prođu kroz iste pravne bitke sa kojima se suočio poslednje dve godine nakon što je optužen u Njujorku, Džordžiji, Floridi i Vašingtonu.
„Prošao sam četiri godine pakla uz ovaj ološ sa kojim smo morali da se nosimo. Prošao sam kroz četiri godine pakla“, rekao je Tramp o svojim pravnim bitkama.
„Potrošio sam milione dolara na sudske troškove i pobedio sam. Ali uradio sam to na teži način. Zaista je teško reći da i oni ne bi trebali da prolaze kroz to. Veoma je teško to reći“.
Tramp je otkrio da mu je po izlasku iz Bele kuće u prvom mandatu data opcija da se pomiluje, ali je odbio.
„Data mi je opcija. Rekli su, gospodine, da li biste želeli da pomilujete sve, uključujući i sebe?’ Rekao sam: „Neću nikoga da pomilujem. Nismo uradili ništa loše“, rekao je Tramp.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.