Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp dočekao je trojicu američkih zatvorenika koje je Severna Koreja oslobodila i poželeo im dobrodošlicu kući. Kada su sleteli u vazduhoplovnu bazu Endrus blizu Vašingtona, Tramp je rekao da je to „posebna noć za ove zaista sjajne ljude“.
Bela kuća je saopštila da je njihovo oslobađanje „gest dobre volje“ pred planirani susret američkog predsednika i severnokorejskog lidera Kim DŽong Una, za koji je Tramp rekao da misli da će biti „veoma uspešan“. Tačan datum i lokacija susreta još nisu objavljeni.
Nakon što su oslobođeni zatvorenici sleteli, Tramp i njegova supruga Melanija su ušli u avion i nekoliko minuta kasnije se pojavili sa trojicom ljudi, pozdravljajući novinare. Tramp je rekao da ceni to što je Kim oslobodio zatvorenike jer „iskreno nije mislio da će se to dogoditi pre sastanka“ sa njim. Upitan da li je to postignuće kojim se najviše ponosi, on je odgovorio da će to biti „kada se denuklearizuje celo poluostrvo“. „Ovo je velika čast. Ali prava čast će biti kada pobedimo u borbi za odstranjivanje nuklearnog oružja“, izjavio je američki predsednik i dodao da smatra, kada je u pitanju susret sa Kimom, da „zaista postoji velika šansa da se postigne nešto veoma značajno“. On je rekao da se nada da će jednog dana biti u mogućnosti da putuje u Severnu Koreju i da veruje da Kim želi da uvede svoju zemlju „u stvaran svet“.
Trojica oslobođenih zatvorenika, Kim Hak-song, Toni Kim i Kim Dong-čul, su mahali, nasmejani, i izgledalo je da su dobrog zdravlja. „Ovo je kao san i mi smo veoma, veoma srećni. Tretirani smo na sasvim različite načine. Ja sam morao mnogo da radim. Ali kada sam se razboleo, oni su me lečili“, rekao je Kim Dong-čul nakon sletanja. „Želimo da izrazimo najdublju zahvalnost vladi SAD, predsedniku Trampu državnom sekretaru Majku Pompeu i narodu SAD što smo se vratili kući. Zahvaljujemo bogu i našim porodicama i prijateljima koji su se molili za nas i naš povratak“, navodi se u saopštenju trojice oslobođenih Amerikanaca.
Oni su zatvoreni zbog navodnih „antidržavnih aktivnosti“ i poslati u radne logore. Do njihovog oslobađanja je došlo dok je Pompeo bio u poseti Pjongjangu da bi dogovorio detalje oko sastanka Trampa sa Kim DŽong Unom. Severnokorejski lider je rekao da je prihvatio predlog SAD da trojica zatvorenika budu oslobođena i dodao da će njegov sastanak sa Trampom biti „sjajan prvi korak“ ka poboljšanju situacije na Korejskom poluostrvu, prenela je državna novinska agencija KCNA.
Veruje se da je oko 120.000 ljudi zatvoreno u Severnoj Koreji bez odgovarajućeg procesa, prema podacima Odbora za ljudska prava za Severnu Koreju (HRNK). Aktivisti kažu da severnokorejski režim može da zatvori ljude zbog gotovo bilo čega, a za zločin se smatra sve od gledanja južnokorejskog DVD-a do pokušaja da se pobegne iz zemlje. Politički zatvorenici se često šalju u posebne zatvore, a često su to brutalni radni logori. Američki misionar Kenet Bae, koji je osuđen na težak rad, kasnije je rekao da je bio primoran da radi na farmi šest dana nedeljno iako je bio lošeg zdravlja. Poslednji Amerikanac koji je prethodno oslobođen, Oto Varmbir, pušten je na slobodu prošle godine ali je bio smrtno bolestan i preminuo je ubrzo nakon što se vratio kući.
Kada su u pitanju pripreme za susret dvojice lidera, Tramp je najavio da će tačan datum, vreme i mesto sastanka biti objavljeni u „naredna tri dana“. On je rekao da se razgovori neće održati u demilitarizovanoj zoni između Severne i Južne Koreje, što je bilo jedno od predloženih lokacija, te da najverovatnija opcija ostaje Singapur. Pompeo je, nakon posete Pjongjangu, rekao da je imao „dobre i produktivne razgovore“ sa Kimom. „Planiramo da to bude jedan dan, ali u slučaju da bude još stvari o kojima treba razgovarati, biće prilike da se sastanak produži i narednog dana“, rekao je Pompeo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.