Tramp i Kamala HarisFoto: EPA-EFEJUSTIN LANE EPA-EFEBONNIE CASH

Strani zvaničnici koji su došli na ovonedeljno zasedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija žele da iskoriste priliku izbora da se sastanu sa Kamalom Haris ili Donaldom Trampom, tražeći prve naznake kuda američka spoljna politika ide dalje.

Čak i dok je predsednik Džozef Bajden zauzet intenzivnim nizom diplomatskih angažmana – uključujući sastanke u njegovoj kući u Delaveru, na marginama zasedanja UN-a i predstojeće inostrane posete – pažnja na svetskoj sceni se takođe okreće ka potpredsednici Haris i bivšem predsedniku, piše CNN.

Do sada se čini da je samo jedan lider spreman da se sastane i sa Haris i sa Trampom tokom nedelje: ukrajinski Volodimir Zelenski, koji hitno apeluje na oba kandidata, zajedno sa Bajdenom, za kontinuiranu pomoć u borbi protiv ruske invazije.

U međuvremenu, Haris će u ponedeljak u Vašingtonu razgovarati sa predsednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata. A Tramp je rekao da planira da ove nedelje razgovara sa indijskim premijerom.

Tramp je u nedelju na društvenim mrežama napisao da se sastao sa katarskim emirom šeikom Tamimom bin Hamadom Al Tanijem i katarskim premijerom Mohamedom bin Abdulrahmanom Al-Tanijem u letovalištu bivšeg predsednika Mar-a-Lago na Floridi.

Katar je delovao kao ključni posrednik za Hamas u tekućim naporima da se postigne sporazum o prekidu vatre u Gazi.

„Amir se pokazao kao veliki i moćan lider svoje zemlje, napredujući na svim nivoima rekordnom brzinom“, napisao je Tramp.

„On je takođe neko ko snažno želi mir na Bliskom istoku i širom sveta. Imali smo odličan odnos tokom mojih godina u Beloj kući, a ovaj put će biti još jači!”

Zvanični i nezvanični predstavnici Haris i Trampa uputili su zahteve iz desetina zemalja u nadi da će organizovati sastanak, rekli su brojni američki zvaničnici.

Neke zemlje su čak ponudile da se prilagode ili promene svoje rasporede kako bi ugovorili sastanak.

Samo jedan lider će se sastati sa Haris i Trampom: Brojni zahtevi pristigli, neće svi biti prihvaćeni 1
Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Tramp bi mogao da održi sastanke sa svetskim liderima koje njegova kampanja ne najavljuje unapred, objasnili su izvori bliski kampanji.

A za obe strane bi se moglo dodati još sastanaka, rekli su izvori.

Haris trenutno ne planira da putuje u Njujork na skupštinu, rekao je izvor upoznat sa planovima.

Još nije jasno da li će Tramp, kome su se delegati nezaboravno smejali tokom jednog od njegovih govora u UN kao predsedniku, biti u Njujorku.

Za Trampa i Haris, odlučivanje sa kim će se sresti predstavlja pitanje prioriteta i vremena.

Savetnici moraju odmeriti sate provedene u pripremama i sedenju sa stranim posetiocima u odnosu na imperativ da ostanu na tragu kampanje.

Za razliku od prethodnih izbora, ni Tramp ni Haris nisu krenuli na predizborno putovanje u inostranstvo u nastojanju da pokažu svoje vladanje svetskom scenom.

„Dok će predsednik Bajden biti tamo, biće tamo kao hroma patka“, rekao je Džon Alterman, viši potpredsednik i direktor programa za Bliski istok u Centru za strateške poslove. i međunarodne studije u Vašingtonu.

„To nije glavni događaj, jer ljudi koji će odlučivati o budućnosti načina na koji se SAD angažuju u svetu ne misle da će im njihovo prisustvo u UN pomoći“, rekao je Alterman.

Za Haris, pomoćnici su takođe prilagođeni osetljivoj optici pristanka da se sastanu sa nekim liderima u odnosu na druge, posebno imajući u vidu navalu zahteva.

Umesto da prihvatite neke i razočarate ostale, smatra se da je lakše obaviti samo nekoliko visoko fokusiranih sastanaka u Beloj kući.

Ona će se u ponedeljak sastati u Vašingtonu sa predsednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamedom bin Zajedom.

Haris je dosledno ukazivala na imperativ postizanja sporazuma o prekidu vatre i taocima kako bi se snizila temperatura u regionu Bliskog istoka, iako nije rekla šta bi, ako ništa drugo, uradila drugačije od Bajdena u pokušaju da to obezbedi.

A sa Zelenskim će razgovarati u Beloj kući u četvrtak, njen sedmi sastanak sa ukrajinskim liderom.

Poslednji put su se sreli na mirovnoj konferenciji u Švajcarskoj.

Oba njena sastanka ove nedelje biće odvojena od planiranih angažmana tih lidera sa Bajdenom.

džo bajden
Foto EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS / POOL

I jedni i drugi naglašavaju realnost da će, ako ona pobedi, biti inherentna dva velika spoljna sukoba koje Bajden do sada nije mogao da reši.

Tramp je, u međuvremenu, sugerisao da bi lako mogao da reši ova dva nerešiva sukoba jednostavnim podizanjem slušalice, bez navođenja detalja šta će tačno reći.

Od kada je napustio funkciju, Tramp je redovno razgovarao sa stranim liderima.

Više puta se sastao sa mađarskim Viktorom Orbanom. Na ovomesečnoj predsedničkoj debati, Tramp je pohvalio Orbana, nazvavši ga „snažnim čovekom“.

Tramp je do sada rekao da planira da se ove nedelje sastane sa indijskim premijerom Narendrom Modijem, sa kojim ga deli blisko prijateljstvo.

„Slučajno dolazi da se nađe sa mnom sledeće nedelje, a Modi, on je fantastičan“, rekao je tokom mitinga u Mičigenu.

„Mislim, fantastičan čovek. Ovi, mnogi od ovih, mnogi od ovih lidera su fantastični“, rekao je on, dodajući da su zemlje poput Indije, Brazila i Kine „na vrhu svoje igre i da to koriste protiv nas“.

On je takođe rekao novinarima ove nedelje da će se „verovatno“ sastati sa Zelenskim, koji je hitno tražio sastanke sa oba kandidata kako bi predstavio plan pobede.

Tramp i Zelenski razgovarali su telefonom u julu i sreli se lično kada je bivši predsednik bio na funkciji na marginama sastanaka UN 2019.

To je bilo oko dva meseca nakon što ga je Tramp, u telefonskom razgovoru sa Zelenskim, ohrabrio da traži nešto ružno o Bajdenu, što je rezultiralo prvim Trampovim opozivom.

Očekivalo se da će se Tramp sastati sa poljskim predsednikom Andžejem Dudom u Pensilvaniji, kada su obojica trebalo da prisustvuju otkrivanju spomenika, kritične države ratišta sa velikom populacijom Poljske.

Ali Trampova poseta događaju u Dojlstaunu je otkazana.

Nije bez presedana da predsednički kandidati održavaju sastanke sa stranim liderima uoči izbora.

U 2016, poslednjoj izbornoj godini kada su se lideri lično okupili za GS UN, tadašnja kandidatkinja Hilari Klinton razgovarala je sa tadašnjim japanskim premijerom Šinzom Abeom i tadašnjim ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom.

I Klintonova i Tramp susreli su se i sa egipatskim predsednikom Abdelom Fatahom el Sisijem.

Četiri godine ranije, međutim, tadašnji predsednik Barak Obama je uglavnom izbegavao svoje strane kolege u Njujorku dok je bio u poslednjem delu izborne ponude.

Otputovao je u UN na svoje godišnje obraćanje, ali umesto uzastopnih bilateralnih sastanaka, zakazao je snimanje za ABC pre nego što se vratio kampanji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari