Tramp: Izgradite zid duž Sahare 1Foto: EPA-EFEAlex Edelman

Problem migrantske krize sa Mediterana sa kojim se suočava španska vlada najbolje bi mogao da se reši izgradnjom zida duž pustinje Sahara. Tako je američki predsednik Donald Tramp savetovao španskog šefa diplomatije ponovivši tako jednu od svojih čuvenih politika.

Kako je dalje otkrio javnosti Žozep Borel, ministar inostranih poslova Španije, Tramp je odbacio sumnje španskih diplomata – koji su ukazivali da se Sahara proteže na nekoliko hiljada kilometara – rekavši da „granica Sahare ne može biti veća od naše granice sa Meksikom“. Tramp se još pred izbore 2016. „udvarao“ biračima obećanjem da će izgraditi „veliki, predivni zid“ duž američko-meksičke granice, koja je duga približno 3200 kilometara. Sličan plan u Sahari, međutim, bio bi znatno komplikovaniji zbog činjenice da Španija drži samo dve male enklave na severu Afrike – Seutu i Melili – te bi značilo da bi se takav zid gradio na stranoj teritoriji.

Borelova izjava, koju je dao tokom radnog ručka u Madridu ove nedelje, vrlo je citirana u španskim medijima. „Možemo potvrditi ono što je ministar kazao ali ne želimo išta dalje da komentarišemo“, kazao je portparol španskog ministarstva. Mediji dalje pretpostavljaju da je ovakav savet Tramp dao španskom ministru kada je u junu u pratnji španskog kralja Filipa i kraljice Leticije posetio Belu kuću.

Od izbijanja migrantske krize Španija se našla na prvoj liniji sa više od 33.600 pristiglih migranata i izbeglica morskim putem. Sve veći broj dolazaka koji su tri puta veći od ukupnog broja za isti period prošle godine znači da je Španija pretekla Italiju i Grčku kao glavnu destinaciju za migrante duž Mediterana.

Socijalistički premijer Španije Pedro Sančez naširoko je hvaljen zbog nedavne odluke da Madrid prihvati 630 izbeglica sa broda Akvarijus, humanitarne organizacije „Sos Mediteran“ koji je sedam dana lutao po Sredozemnom moru u iščekivanju da neko primi migrante. Odbili su ih Malta i Italija, ali im je Španija pružila utočište. Ipak, Španiji ponestaje smeštaj za prijem novih migranata, što je pitanje koje se sada najčešće koristi kao političko oružje desničarskih partija koje optužuju Sančezovu vladu za dvostruke standarde te da je suviše blaga prema pridošlicama. Borel, inače bivši predsednik Evropskog parlamenta, prethodno je optuživao Evropu da vodi „politiku nojeva“ u vezi sa migracijom. „Govorimo o 20.000 migranata samo za ovu godinu za zemlju sa više od 40 miliona stanovnika“, kazao je u julu. „To nije masovna migracija“.

Govoreći na ovonedeljnom događaju u Madridu, Borel je kazao da je politička maksima iz devedesetih godina prošlog veka „to je ekonomija, glupane“ ustupila mesto maksimi „to je identitet, glupane“. „Odvojili smo ekonomski problem, ali ne i problem migracija jer to je emotivni problem i nije isključivo u vezi sa novcem“, naveo je španski ministar, prenosi Pais. „Evropska društva nisu strukturirana da apsorbuju više od određenog procenta migranata, naročito ako su oni muslimani“, rekao je Borel.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari