
Odeljenje za efikasnost vlade (DOGE) koju je direktom osnovao američki predsednik Donald Tramp posle stupanja na dužnost 20. januara, a koja ima misiju da „modernizuje federalnu tehnologiju i softvere kako bi do maksimuma bila efikasnost i produktivnost vlade“, objavilo je spisak projekata koje plaćaju američki poreski obveznici, a koji će biti otkazani.
DOGE, koji vodi milijarder Ilon Mask, na spisak je stavilo i Srbiju, kojoj je američka vlada bila namenila 14 miliona dolara za „unapređenje javnih nabavki“, ali će taj projekat sada biti otkazan.
US taxpayer dollars were going to be spent on the following items, all which have been cancelled:
– $10M for „Mozambique voluntary medical male circumcision“
– $9.7M for UC Berkeley to develop „a cohort of Cambodian youth with enterprise driven skills“
– $2.3M for „strengthening…— Department of Government Efficiency (@DOGE) February 15, 2025
Ovo je deo napora DOGE-a da ocrta značajne promene u vladinoj potrošnji tokom poslednjih nekoliko nedelja.
Nedavno je američki predsednik Donald Tramp kritikovao američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID), tvrdeći da je rukovanje sredstvima agencije „bilo kvarno i neobjašnjivo” i rekao da bi ta agencija trebalo da se „zatvori“.
Pored Srbije, još dve evropske države neće dobiti najavljene dolare. Naime, Moldaviji je bilo namenjeno 486 miliona dolara za „konzorcijum za izbore i jačanje političkih procesa“, uključujući 22 miliona dolara za „inkluzivni i participativni politički proces“, ali to se otkazuje.
Takođe, Centar civilnog društva u Pragu mu Češkoj neće dobiti namenjenih 32 miliona dolara.
Na spisku DOGE su mahom države Afrike i Azije. Tako se otkazuje projekat vredan 10 miliona dolara za „dobrovoljno medicinsko obrezivanje muškaraca u Mozambiku; 2,3 miliona dolara za „jačanje nezavisnih glasova u Kambodži“; 21 miliona dolara za veću izlaznost birača u Indiji; 29 miliona dolara za „jačanje političkog pejzaža u Bangladešu“; 20 miliona dolara za „fiskalni federalizam“ u Nepalu i 19 miliona dolara za „razgovor o biodiverzitetu“ u Nepalu, 47 miliona dolara za „poboljšanje ishoda učenja u Aziji“.
Otkazan je i projekat vredan 9,7 miliona dolara za Univerzitet Berkli a koji je imao za cilj da razvije „kohortu kambodžanske omladine sa veštinama da upravljaju preduzećima“.
U Africi se otkazuju sledeći projekti: 1,5 miliona dolara za „poverenje birača“ u Liberiji, 14 miliona dolara za „socijalnu koheziju“ u Maliju, 2,5 miliona dolara za „inkluzivne demokratije u južnoj Africi.
Otkazan je i projekat vredan dva miliona dolara za razvoj „modela održive reciklaže“ kako bi se „povećala socio-ekonomska kohezija među marginalizovanim zajednicama kosovskih Roma, Aškalija i Egipta“.
Iako je u javnosti predstavljeno da je Elon Mask čelni čovek Komisije za efikasnost vlade (DOGE) juče je stigao demantij iz Bele kuće u kojem stoji da Mask radi kao savetnik predsednika SAD Donalda Trampa.
DOGE je „odvojen od Kancelarije Bele kuće“, rekao je pred sudom direktor te Kancelarije američke administracije čije je sedište u Beloj kući, Džošua Fišer.
Fišer je rekao da je Maska zaposlila Kancelarija Bele kuće i da milijarder nije zaposlen u DOGE-u, niti upravlja tom Komisijom.
Musk je od početka izgledao kao incijator svih aktivnosti DOGE-a, dok su i američki mediji prenosili tekstove sa naslovima „DOGE Ilona Maska“ ili „Ekipa Ilona Maska u DOGE-u“, komisiji koja nema status agencije na saveznom nivou u SAD.
Tramp je 12. novembra pre svoje inauguracije rekao da će „veliki Ilon Mask, zajedno sa američkim patriotom Vivekom Ramasvamijem, voditi Odeljenje za vladinu efikasnost“.
U Trampovom dekretu od 20. januara, DOGE je zvanično pridružen odeljenju koje se zove Izvršna kancelarija Bele kuće, što se razlikuje od Kancelarije Bele kuće kojoj je pridružen Ilon Mask, u kojoj on, prema rečima Fišera, ima ulogu „specijalnog savetnika“ predsednika.
„U svojoj ulozi specijalnog savetnika predsednika, Mask nema više ovlašćenja od bilo kojeg drugog specijalnog savetnika Bele kuće. Kao i drugi specijalni savetnici, Mask nema stvarna ili formalna ovlašćenja da samostalno donosi odluke. Mask može samo da savetuje predsednika i prenosi njegove direktive“, rekao je Fišer.
Fišer je dao izjavu u okviru tužbe koju je 13.februara podnelo protiv ilona Maska, Donalda Trampa i DOGE-a 14 država, uključujući Novi Meksiko, koje smatraju da Mask deluje u ulozi koja prevazilazi njegova zvanična ovlašćenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.