"Tramp ostaje verovatni pobednik sve dok Haris ne ispravi dve greške": Uticajni britanski diplomata o izborima u SAD 1Foto: EPA-EFE/DEMETRIUS FREEMAN / POOL

Donald Tramp će ostati „verovatniji pobednik” na američkim predsedničkim izborima 5. novembra osim ako kandidatkinja demokrata Kamala Haris ne odgovori na ključne nedostatke u svojoj kampanji, rekao je u nedelju bivši britanski ambasador u Vašingtonu,prenosi Gardijan.

Kim Darok kaže da uprkos tome što je očigledno pobedila Trampa u prošlonedeljnoj televizijskoj direktnoj debati, Haris rizikuje da napravi dve ključne greške u poslednjim nedeljama kampanje, što znači da je bivši republikanski predsednik i dalje favorit.

Sa mogućnošću Trampovog povratka u Belu kuću, lord Darok kaže da je važno da premijer Kir Starmer, koji se u četvrtak sastao sa američkim predsednikom Džo Bajdenom i drugim vodećim demokratama u Vašingtonu, takođe sada traži sastanak sa Trampom i njegovim timom pre dana izbora, kako bi izgradio veze sa obe strane.

„Važno je da ako Starmer upozna jednog, upozna oboje“, kaže Darok u članku za Observer. Trampov tim će to primetiti i zameriti ako on to ne učini.

Darok je bio ambasador Velike Britanije u SAD od 2016. do 2019. godine, kada je podneo ostavku zbog procurelih poverljivih mejlova u kojima je kritikovao Trampovu administraciju kao „nespretnu i nesposobnu“.

"Tramp ostaje verovatni pobednik sve dok Haris ne ispravi dve greške": Uticajni britanski diplomata o izborima u SAD 2
Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Njegova pozicija postala je neodrživa pošto ni Boris Džonson, koji je tada bio uključen u nadmetanje Torijevaca da nasledi Terezu Mej, nije uspeo da pruži nedvosmislenu podršku ambasadoru.

Darok, koji je i dalje cenjena ličnost u diplomatskim krugovima sa obe strane Atlantika, kaže da je Tramp sada „manje strašni borac“ nego 2016. „skloniji da postane zbunjen, sa umom pretrpanim pritužbama. I on ostaje zona bez politike“.

Ali, dodaje on, „i dalje je sposoban da se poveže sa ‘ostalima’ do nivoa koji malo ko drugi može da parira, talenat koji obezbeđuje predanu i trajnu podršku u zemlji u kojoj svaki treći radnik kaže da živi od plate do plate“.

Darok tvrdi da je demokratska kampanja u opasnosti da napravi dve izuzetno važne greške.

Pozivajući Haris da bude usresređena na birače u ključnim državama – Mičigen, Pensilvanija i Viskonsin koje je Bajden osvojio 2020. godine, Derok upozorava da bi se oni mogli vratiti Trampu osim ako Haris ne bude u stanju da ponudi „neke jasno sročene, specifične, ciljane politike za vraćanje radnih mesta i nade“.

Druga greška je što se Haris krije od medija, ponavljajući grešku Hilari Klinton.

„Tramp je 2016. godine bio stalno prisutan. Prihvatio bi svaki poziv. Čak bi, nepozvano, telefonirao jutarnjim informativnim emisijama da ponudi svoje stavove o dnevnim pitanjima.

Nasuprot tome, Hilari Klinton se zatvorila za medije – i izgubila.“

Haris, tvrdi on, „izgleda da je usvojila Klintonkinu knjigu“.

Derok kaže da će ambasada Velike Britanije u Vašingtonu bez sumnje savetovati Starmera da pokuša da se sastane sa Trampom, možda će uzeti vreme na sastanku Generalne skupštine UN ove nedelje da to učini.

„Ima mnogo toga da se razgovara sa njim, počevši od njegovih stavova o Ukrajini. I koliko god se Tramp loše pokazao u debati, koliko god da je vidljiv njegov lični pad, on ostaje za mnoge od nas verovatniji pobednik“.

Prošle nedelje, Starmerova bivša anketarka Debora Matinson sastala se sa predizbornim timom Harisove u Vašingtonu kako bi podelila detalje o tome kako su laburisti izveli svoju zapanjujuću pobedu na izborima ciljajući ključne grupe „glasače radničke klase koji su želeli promene”, dodatno ojačavajući kontakte sa demokratskom stranom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari