Američki predsednik Donald Tramp najavio je da razmatra neke „veoma ozbiljne mere“ kao odgovor na to što je Severna Koreja u utorak uspešno testirala interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), i pozvao je druge države da pojačaju pritisak na Pjongjang zbog njegovog „veoma lošeg ponašanja“.
Kako piše Gardijan, Tramp je ovo izjavio u Poljskoj, nakon što je američka ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama Niki Hejli najavila moguće uvođenje novih sankcija na sastanku Saveta za bezbednost UN i rekla da bi Amerika mogla da primeni „znatnu vojnu silu“ protiv Severne Koreje. Hejli je izjavila da će SAD u narednih nekoliko dana predati nacrt rezolucije „koja predlaže međunarodni odgovor u skladu sa postupcima Severne Koreje“, ali je upozorila i da Vašington ima druge opcije u planu ukoliko diplomatija ne uspe. „SAD su spremne da upotrebe sve svoje opcije da bi odbranile sebe i svoje saveznike. Jedna od tih opcija je naša znatna vojna sila, koju ćemo, ukoliko budemo morali, upotrebiti, iako radije ne bismo želeli da idemo u tom smeru“, rekla je Hejli. Ona je dodala da Amerika predviđa kaznene mere za „svaku zemlju koja bude imala posla sa ovim odmetničkim režimom“. Hejli nije govorila o detaljima predloga rezolucije, ali je rekla da će, ukoliko Savet bude jedinstven, međunarodna zajednica Severnoj Koreji uvesti stroge restrikcije.
„Ne želim da pričam o tome šta sam planirao, ali radi se o nekim veoma ozbiljnim stvarima, iako to ne znači i da ćemo sve to i uraditi“, rekao je Tramp, dok se, kako prenosi Gardijan, neki zvaničnici iz njegove administracije još uvek nadaju da će uspeti da ubede Kinu da pojača ekonomski pritisak na Pjongjang. Tramp bi trebalo da se sastane sa kineskim predsednikom Si Đinpingom danas u Hamburgu na samitu G20, a očekuje se da će i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom tamo razgovarati o provokacijama Severne Koreje.
Kina je već pozvala obe strane da se uzdrže i zajedno sa Rusijom predložila da Severna Koreja napravi privremenu obustavu nuklearnih i raketnih testova, a da se Amerika i Južna Koreja uzdrže od zajedničkih vojnih vežbi. Međutim, SAD ostaju pri tome da Pjongjang treba najpre da obustavi sva raketna i nuklearna testiranja.
Kineski ambasador pri UN Liu Đeji rekao je da je raketno testiranje Severne Koreje „teška povreda“ rezolucije UN, ali je svoje upozorenje uputio obema stranama konflikta. „Apelujemo na sve zemlje koje su upletene da se suzdrže, da izbegavaju provokativne postupke i ratoboran nastup, kao i da pokažu volju za dijalog i da rade zajednički na smanjenju tenzija“, rekao je Liu Đeji i dodao da se to odnosi i na zajedničke vojne vežbe koje su Južna Koreja i SAD izvele u sredu kao upozorenje Pjongjangu.
Kako piše Gardijan, zvaničnici Pentagona rekli su da raketa koju je Severna Koreja u utorak ispalila još nije viđena u SAD, kao i da je ispaljena sa novog lansirnog mesta. Portparol Pentagona DŽef Dejvis rekao je novinarima da pre ovog testirana vazdušni prostor nije bio ispražnjen, tako da su komercijalni letovi i brodovi u okolnom području bili izloženi riziku prilikom lansiranja. „Ovakav postupak pokazuje da Severna Koreja predstavlja pretnju Sjedinjenim Državama i našim saveznicima i mi smo spremni da branimo i sebe i saveznike i da upotrebimo kompletan spektar mogućnosti koje imamo na raspolaganju“, rekao je Dejvis.
Podsetimo, državna novinska agencija KCNA tvrdi da raketa koju je Severna Koreja ispalila ima mogućnost da nosi „veliku, tešku nuklearnu bojevu glavu“ koja bi mogla da izdrži let i ponovni ulazak u zemljinu atmosferu. Međutim, ostaje pitanje da li ova zemlja ima mogućnosti da proizvede nuklearno oružje koje je dovoljno malo da stane na nos rakete, i da li je ovladala tehnologijom koja je neophodna da raketa izdrži ponovni ulazak u zemljinu atmosferu. Neki stručnjaci veruju da Severna Koreja već može da montira bojeve glave na rakete kraćeg dometa koje bi mogle da udare na Južnu Koreju ili Japan, gde se nalaze desetine američkih vojnih baza i oko 80.000 vojnika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.