Tramp i Kim potpisali istorijski dokument 1Foto: EPA-EFE/KEVIN LIM / (arhiva)

Donald Tramp i Kim Džong Un sastali su se na istorijskom samitu u Singapuru. Na samitu je pored ohrabrijućih reči o miru, potpisan „istorijski“ dokument, prenosi Sputnjik.

Predsednik SAD Donald Tramp istakao je nakon sastanka sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom da će biti potpisan izvesni dokument. Iako tada nije bilo saopšteno o kakvom dokumentu se tačno radi, CNN je izveštavala da je u pitanju „priznanje progresa u pregovaračkom procesu“, prenosi Sputnjik.

„Mi sad idemo na potpisivanje“, rekao je Tramp novinarima, ne rekavši o kakvom dokumentu se radi.

Potpisan istorijski dokument

Severnokorejski lider je izjavio na ceremoniji potpisivanja da je sastanak koji je održan u Singapuru bio „istorijski“.

– Odlučili smo da ostavimo prošlost iza sebe potpusujući istorijski dokument, rekao je Kim Džong Un, prenosi Sputnjik.

Predsednik Tramp je izjavio da je potpisao „detaljan“ dokument sa Severnom Korejom.

– Potpisali smo veoma važan i dovoljno sveobuhvatan dokument, dodao je predsednik SAD.

Na kraju ceremonije potpisivanja predsednici su se zahvalili jedan drugome na uspešnom samitu. Kako prenosi Sputnjik, Tramp je izjavio da je spreman da pozove Kima u Vašington.

Navodi se da, ukoliko njihov samit uspe, to bi moglo da donese trajnu promenu bezbednosnom okruženju severoistočne Azije, kao u slučaju posete nekadašnjeg predsednika SAD Ričarda Niksona Kini 1972, koja je dovela do transformacije Kine. Bela kuća je saopštila da je „tet-a-tet“ sastanak Trampa i Kima trajao 38 minuta, prenosi Sputnjik.

Tramp: Sastanak bolji od očekivanog

Po njegovim rečima, na sastanku je postignut „veliki napredak“ i prošao „bolje nego što se moglo i očekivati“.

Komentarišući preliminarne rezultate razgovora, Tramp ih je nazvao „vrlo, vrlo dobrim“ i izrazio nadu da će uspeti da se reše „veliki problemi i velike dileme“. Svoj odnos sa liderom Severne Koreje on je ocenio „odličnim“.

Kim Džong Un je sa svoje strane izjavio da je zainteresovan za tešnju saradnju sa Trampom. On je izrazio nadu da će Pjongjang i Vašington prevazići probleme u svojim odnosima.

U isto vreme, severnokorejski lider nije hteo da odgovori na pitanje novinara o mogućnosti da Pjongjang prekine rad na nuklearnom oružju.

U kompleks Kapela u kom se sastanak održava prvo je stigao Kim, nešto pre devet ujutru po lokalnom vremenu. Nekoliko trenutaka kasnije stigao je i Tramp, a istorijsko rukovanje dvojice lidera dogodilo se u devet sati i četiri minuta. Tramp se nakon rukovanja nasmešio i potpšao Kima po leđima, nakon čega su ušli u salu za sastanke.

Zvaničnici dve zemlje su na sastanku u okviru završnih priprema za susret dvojice lidera prethodnih dana nastojali da minimiziraju nesuglasice. Severna Koreja je nagoveštavala uspostavljanje „trajnog mehanizma za održanje mira“, njena državna agencija pozdravljala „novu eru“ u odnosima sa SAD, a američki predsednik Donald Tramp je na Tviteru izrazio zadovoljstvo što se nalazi u Singapuru. „Uzbuđenje u vazduhu“, glasio je njegov tvit.

Tramp je bio dobre volje i prilikom jučerašnjeg susreta sa singapurskim premijerom Lijem Hsijen Lungom. „Imamo veoma zanimljiv sastanak, naročito sutra i baš mislim da će proteći u najboljem redu. Poštujemo vaše gostoprimstvo, vaš profesionalizam i vaše prijateljstvo“, rekao je Tramp na ručku sa svojim domaćinom. Singapurska vlada je obavila sve pripreme za današnji susret u hotelu na ostrvu Sentosa.

Tramp se juče nije mnogo pojavljivao u javnosti. Veći deo dana je proveo u Šangri-la hotelu u kojem su bile znatno pojačane mere bezbednosti, gde se sa svojim saradnicima smestio u nedelju u večernjim satima. Severnokorejski lider je odmarao na manje od kilometar i po odatle u hotelu Sent Redžis. Ovo je njegov najdalji put od kada je preuzeo vlast 2011. i, koliko je poznato, tek treći izvan zemlje. On se u nedelju na kratko sastao sa singapurskim premijerom. „Ceo svet gleda istorijski samit između Severne Koreje i Sjedinjenih Država i hvala vam na vašim iskrenim naporima… uspeli smo da završimo pripreme za istorijski samit“, rekao je Kim Liju.

Dok se Tramp konsultovao sa svojim najbližim saradnicima, među kojima je i državni sekretar SAD Majk Pompeo, šef osoblja Bele kuće Džon Keli i savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton, tim američkih diplomata se sastao u obližnjem hotelu sa severnokorejskim kolegama u okviru završnih priprema za samit. Dve strane su pokušale da se dogovore u vezi s retorikom zajedničkog saopštenja dvojice lidera koje će biti izdato na kraju sastanka. Dokument će se najverovatnije sastojati od tri dela – jedan će biti posvećen pitanju denuklearizacije, drugi bezbednosnim garancijama za Severnu Koreju i treći hitnim koracima koje treba da preduzmu obe strane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari