Tramp slavi sopstvene rekorde 1Foto: EPA-EFE/ GARY HE

U republikanskom predizbornom štabu likuju imajući u vidu da je, kako su rekli, jedini pravi pobednik izbora u Ajovi u ponedeljak uveče predsednik Donald Tramp lično.

Tramp se i sam oglasio na svojoj omiljenoj društvenoj platformi rečima: „Velika pobeda za nas u Ajovi večeras. Hvala vam!“

Agencija Asošiejtid pres proglasila je Trampa pobednikom republikanskog kokusa 30 minuta nakon početak glasanja.

Demokrate su, u međuvremenu, provele ostatak večeri u ponedeljak u čekanju, pošto stranka nije bila u mogućnosti da objavi izveštaj čak ni o jednom jedinom glasu satima nakon što su birališta zatvorena.

Bred Paskal, menadžer Trampove kampanje, ovu situaciju opisao je na Tviteru jednom rečju: „Pad“. „Ne mogu čak ni da vode kokus, a žele da vode vladu“, napisao je Paskal u sledećem tvitu. Kako je dodao, prirodno je za ljude da posumnjaju u regularnost ovog procesa. I ovi ljudi žele da vode naš zdravstveni sistem? Večeras je Tramp prikazao pravu predstavu u Ajovi sa rekordnim odzivom birača koji su podržali aktuelnog predsednika, naveo je Paskal.

Republikanska stranka u Ajovi saopštila je da je Tramp oborio „sve dosadašnje rekorde o izlaznosti“, dok je Demokratska stranka Ajove rekla da preliminarni podaci ukazuju na to da je izlaznost na njihovoj strani bila u rangu 2016. kada je na izborima učestvovalo 171.000 ljudi.

Kajli Mekenani, sekretarka za štampu u Trampovom timu, nazvala je „čudnim“ odlaganje demokrata da objave rezultate pitajući se da li „to oni prepravljaju svoje kokuse u Ajovi? „Demokrate koje nisu u stanju da izveste ni o rezultatima sopstvenih izbora je najsavršenija metafora za početak 2020“, tvitnuo je Endrju Klark, direktor za brzo reagovanje pri Trampovom štabu.

Demokratski zvaničnici objavili su da rezultati kasne, da ih ponovo proveravaju zbog „nedoslednosti“ prilikom dobijanja podataka s biračkih mesta, što je izazvalo frustraciju među timovima demokratskih kandidata i kritike republikanaca.

Mendi Meklur, stranački direktor za komunikacije, rekao je da je stub prikupljenih podataka ispravan i da će prosto trebati više vremena da bi se izneo podatak o rezultatima.

Prošla je i ponoć, stigao je utorak, a kandidati su ostavljeni sa malo čime osim da izađu pred svoje pristalice i iznesu određenu dozu optimizma usled neizvesnosti.

Mnogi birači u Ajovi i na sam dan glasanja još nisu bili sigurni koji kandidat ima najbolje šanse da u novembru pobedi republikanskog predsednika. S druge strane, zadovoljni su zbog pažnje koju njihova mala država u ovo doba godine dobije zbog tog političkog procesa.

Berni Sanders, koji je, prema anketama, vodio u trci za predsedničku nominaciju demokrata na stranačkim skupovima u Ajovi, Ejmi Klobučar, Elizabet Voren i Majkl Benet su američki senatori i kandidati koji su izgubili vreme u vođenju kampanje na terenu, pošto su prisustvovali procesu opoziva predsednika Trampa u Vašingtonu, iako su se tokom vikenda vratili u Ajovu.

Kako pojašnjava profesor političkih nauka na Univerzitetu Ajove Timoti Hejgl, „kandidati koji ne mogu da budu u samoj državi oslanjaju se na svoje takozvane zamenike da podstaknu birače da odu na stranačke skupove, gde je odziv ključan kako bi grupa pristalica jednog kandidata dobila fizičku većinu u samoj prostoriji u kojoj se održava skup – i donela mu pobedu“.

Kako je naveo, moraju da dostignu prag od 15 odsto da bi mogli da glasaju za tog kandidata. Ako nisu održivi kao grupa, moraju da izaberu drugog kandidata.“

Ajova i NJu Hempšir, gde se glasa u utorak, imaju relativno mali broj glasača, ali uprkos tome imaju bitnu ulogu u samom izbornom procesu iz prostog razloga jer se u njima glasa prvo.

Rezultati koji se ostvare u Ajovi i NJu Hempširu daju prvu i realnu sliku i procenu o popularnosti kandidata i njegovoj mogućnosti da privuče glasove. Prethodnih godina je nekoliko kandidata odustajalo od borbe već sredinom februara, i to baš zbog loših rezultata u Ajovi i NJu Hempširu.

Ako pobedi na sledećim predizborima u NJu Hempširu, gde će se glasati posle Ajove, Sanders bi bio bliži nominaciji, procenjuje NJujork tajms, koji podseća da milijarder Blumberg, koji je na kampanju potrošio više od 260 miliona dolara, čeka takozvane predizbore u „super utorak“ početkom marta da se upiše u demokratsku trku za glasače.

Reč je o prvom utorku u martu, kada trinaest saveznih država organizuje izbor stranačkih kandidata i borba ozbiljno počinje.

Čitav proces biranja tzv. delegata završava se u julu kada se na stranačkim konvencijama bira zvanični kandidat stranaka za predsedničke izbore koji će biti održani u novembru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari