Predsednik SAD Donald Tramp pozdravio je veliki američki povratak u govoru o stanju nacije u Kongresu održanom uoči glasanja u gornjem domu tog tela gde će kako se očekuje biti oslobođen krivice u procesu opoziva.
U svom sinoćnjem godišnjem obraćanju o stanju nacije Tramp je govorio snažno u prilog svog reizbora za novi četvorogodišnji mandat.
Govorio je u Donjem domu Kongresa gde većinu imaju demokrate, u kome je u decembrupokrenut proces njegovog opoziva, ali on nije ni pomenuo reč opoziv.
„Stanje nacije je bolje nego ikada ranije. Čim sam preuzeo funkciju, rešio sam da pod hitno oživim američku privredu – izmenio sam rekordan broj regulativa, koje ‘ubijaju’ radna mesta, uveo sam istorijske i rekordne poreske olakšice i borio se za poštene i recipročne sporazume o ekonomiji“, rekao je Tramp, prenosi Glas Amerike.
On se uzdržao od otvorenog napada na članove Donjeg doma Kongresa, koji su protiv njega pokrenuli proces opoziva po optužbama za zloupotrebu vlasti i opstrukciju Kongresa, mada je ipak imao neke zajedljive opaske na demokrate.
Pre tri godine počeli smo povratak Amerike, broj radnih mesta raste, opada broj zločina, smanjuje se siromaštvo, a naša zemlja je ponovo jako cenjena, rekao je Tramp u obraćanju naciji koje je trajalo sat i 18 minuta prenošenom preko televizije, prenosi Radio slobodna Evropa.
„Neprijatelji Amerike beže, budućnost Amerike je svetla. Godine ekonomskog opadanja su prošlost. Godine kada su druge nacije iskorištavale našu zemlju su iza nas“, naveo je Tramp u obraćanju članovima Kongresa, odbijajući na samom početku skupa da se rukuje sa predsedavajućom Predstavničkog doma Nensi Pelosi.
Pelosi je, kako su primetili kritičari, preskočila tradicionalnu dobrodošlicu predsedniku kada se obično kaže da je njegov dolazak izrazita čast.
Ona je na kraju njegovog obraćanja pred kamerama pocepala Trampov govor. Rekla je novinarima da je to „bilo ljubazno s obzirom na alternativu“, dok su republikanci osudili njen čin kao znak nepoštovanja.
Tramp je zauzeo pozitivnu notu u govoru koji se drastično razlikovao od njegovog žaljenja za „raskomadanom Amerikom“ kako je zemlju nazvao pre tri godine u svom prvom govoru o stanju nacije kada je preuzeo dužnost.
„Idemo napred tempom koji je do nedavno bio nezamisliv, i nikad nećemo ići nazad“, rekao je on. Više puta je potkačio demokrate, uključujući levičare kao što je Berni Sanders koji nastoje da postanu demokratski kandidati za predsednika i suprotstave mu se na izborima u novembru.
„Nikad nećemo dozvoliti da socijalizam uništi američko zdravstvo“, rekao je predsednik SAD, čiji kritičari ukazuju na to da nikad nije predstavio svoj plan za zdravstvo.
Tokom govora Pelosi nije ustajala da aplaudira, pa ni kada je Tramp promovisao omiljeni projekat, investicije u infrastrukturu, što je moguća oblast gde bi demokrate i republikanci mogli da sarađuju. Dok je govorio, nekoliko puta se moglo raspoznati kako Pelosi govori da to „nije istina“.
Predsednik je pozvao nekoliko gostiju na svoje obraćanje, uključujući venecuelanskog opozicionog vođu Huana Gvaida, kao i vojne veterane i brata čoveka koga je ubio nelegalni imigrant.
„Podržavamo Kubance, Venecuelance, Nikaragvu na putu prema demokratiji,“ rekao je Tramp. Naglasio je i da je osporavani predsednik Venecuele Nicolas Maduro „nezakoniti vladar, tiranin“ koji će biti slomljen, a da je u Kongresu „hrabri čovek, istiniti i pravi predsednik Venecuele, Huan Gvaido“.
Tramp je dodelio presdedničku medalju slobode, najviše civilno priznanje u zemlji, koznervativnom radio voditelju Rašu Limbagu koji je nedavno objavio da ima rak grla u odmakloj fazi. Medalju je Libagu uručila presednikova supruga Melanija Tramp.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.