Predsednik SAD Donald Tramp upozorio je američke partnere da svi koji budu poslovali sa Iranom neće poslovati sa Sjedinjenim Državama.
Trampovo upozorenje je usledilo pošto je njegova administracija ponovo uvela sveobuhvatne sankcije Iranu. On je rekao da su nove sankcije, koje se odražavaju na pristup Irana dolaru, zlatu i plemenitim metalima, „najoštrije do sada“. „U novembru se podižu na još viši nivo. Svi koji budu poslovali sa Iranom neće poslovati sa Sjedinjenim Državama. Tražim svetski mir, ništa više od toga!“ napisao je Tramp na Tviteru.
Novi paket „kaznenih mera“ je stupio na snagu juče u ranim jutarnjim časovima pošto je Tramp doneo odluku u maju da ne poštuje sporazum iz 2015. o zauzdavanju nuklearnih ambicija Irana. Sankcijama je takođe pogođen niz privrednih sektora, uključujući proizvodnju automobila, a nakon njih će do 4. novembra na snagu stupiti paket dodatnih i još strožih mera, uključujući embargo na uvoz iranske nafte i sankcije bankarskom sektoru.
Trampovi komentari su zapravo upućeni Evropskoj uniji, koja nastoji da zaštiti evropske kompanije od sankcija SAD. EU je obećala da će čuvati firme koje imaju „legitiman biznis“. Kompanije su dobile instrukcije da ne poštuju zahteve Bele kuće da prekinu svako poslovanje sa Iranom. One koje odluče da se povuku zbog sankcija SAD moraće da za to dobiju ovlašćenje od Evropske komisije ili u suprotnom rizikuju da ih države-članice EU tuže. Na snagu je stupio mehanizam za zaštitu kompanija koji je poslednji put upotrebljen da bi se firme EU zaštitile od sankcija SAD Kubi.
U zajedničkom saopštenju šefova diplomatija 28 država-članica EU, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je izdato u ponedeljak navodi se da „postoji rešenost“ da se zaštite ekonomski interesi bloka i nuklearni sporazum, koji pored Brisela podržavaju i Peking i Moskva. „Ukidanje sankcija koje imaju veze s nuklearnim pitanjem je suštinski deo sporazuma; cilj nije samo pozitivan uticaj na trgovinske i ekonomske interese sa Iranom, već, što je i najvažnije, na život iranskog naroda. Rešeni smo da zaštitimo evropske ekonomske operatere koji učestvuju u legitimnom poslovanju sa Iranom u skladu sa zakonom EU i sa rezolucijom 2231 Saveta bezbednosti UN. Iz tog razloga dopunjeni ‘blokirajući statut’ stupa na snagu 7. avgusta u cilju zaštite kompanija EU koje imaju legitimno poslovanje sa Iranom od posledica sankcija SAD“, navodi se u saopštenju.
Međutim, postoji bojazan da „blokirajući statut“ nije dovoljno efikasan, a zvaničnici EU priznaju da se kompanije koje budu nastavile da investiraju u Iranu izlažu riziku.
Trampova administracija je saopštila u ponedeljak da nije naročito zabrinuta odlukom EU i da je strategija SAD osmišljena tako da se na Teheran izvrši maksimalan pritisak. „Ovo je u potpunosti u skladu sa onim što je predsednik uradio s drugim manje prijateljskim zemljama… a to je vršenje maksimalnog pritiska dok naši ciljevi ne budu ispunjeni“, rekao je jedan visoki zvaničnik američke administracije.
Američka administracija želi novi sporazum koji će se, kako je saopštila, ticati „sveukupne opasnosti od Irana“. Iranci se pripremaju za nove probleme koji će nastati kao posledica ponovnog uvođenja sankcija. Pojedini analitičari strahuju da je Iran pred ekonomskim i političkim sunovratom.
Iranski predsednik Hasan Rohani je pohvalio stav EU i odbacio sankcije kao „psihološki rat“ koji je, kako je naveo, osmišljen da bi se njime pomogli Trampovi politički saveznici na izborima za Kongres SAD u novembru. Govoreći na državnoj televiziji u ponedeljak, Rohani je takođe rekao da je Trampova nedavna ponuda da se s njim sastane sada besmislena. „Osoba koja rani svog rivala u ruku sada kaže da želi razgovore. Prvo treba da izvade nož i vrate ga u džep“, poručio je Rohani.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.