Američki predsednik Donald Tramp juče je izjavio da je odgovor Saudijske Arabije na ubistvo novinara DŽamala Kašogija „najgore prikrivanje u istoriji“…
… i po prvi put rekao da je saudijski krunisani princ Mohamed bin Salman možda umešan u slučaj, s obzirom na to da on „upravlja stvarima tamo“ u Rijadu. Oni koji stoje iza ubistva u saudijskom konzulatu u Istanbulu od pre tri nedelje su „u velikoj nevolji“, dodao je Tramp.
Ubrzo zatim, američki državni sekretar Majk Pompeo rekao je da će Sjedinjene Države „kazniti one koji su odgovorni“ i ukinuti vize za 21 osobu, koliko je identifikovano osumnjičenih. „Od samog početka su imali veoma lošu ideju, koja je loše sprovedena, a prikrivanje je bilo najgore u istoriji prikrivanja. Ko god da je smislio tu ideju, u velikoj je nevolji. I treba da je u velikoj nevolji“, rekao je Tramp novinarima u Beloj kući.
Saudijska vlada je tokom tri nedelje pružala nepotpune i dvosmislene informacije o tome šta se dogodilo Kašogiju, koji je poslednji put viđen kako ulazi u zgradu saudijskog konzulata u Istanbulu. Pošto su dve nedelje govorili da je novinar i dalje živ, saudijski zvaničnici sada tvrde da je on ubijen u „zločinačkoj akciji“ za koju vlada nije znala i da je njegova smrt „ogromna greška“. Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk rekao je da države članice Evropske unije moraju da insistiraju na dobijanju svih detalja o ubistvu i da izbegavaju svaki „trag licemerja“. Govoreći u Evropskom parlamentu, Tusk je rekao da očekuje da zemlje članice i institucije ne zapadnu u bilo kakvu „dvosmislenu igru“.
Trampova javna osuda Saudijske Arabije bila je najoštrija do sada, ali on je i pored toga nastavio da naglašava značaj kraljevstva kao saveznika Sjedinjenih Država. U intervjuu za Vol strit žurnal, američki predsednik je govorio o mogućoj umešanosti saudijske kraljevske porodice i rekao da ne veruje da je kralj Salman imao prethodna saznanja o operaciji.
Kada je upitan o mogućoj ulozi krunisanog princa Mohameda bin Salmana, Tramp je rekao: „On upravlja stvarima tamo i zato ako je neko bio informisan o tome, to je on“, dodavši da je pitao princa o Kašogijevoj smrti i da mu je on rekao da nije znao da je takva operacija u planu. Upitan da li veruje u poricanje kraljevske porodice, Tramp je navodno napravio dugu pauzu pre nego što je odgovorio: „Želim da im verujem, zaista želim da im verujem.“ On je rekao i da zvaničnici američke obaveštajne službe treba da se vrate iz Turske i Saudijske Arabije sa informacijama o slučaju. Predstavnica američke Centralne obaveštajne službe (CIA) je poslata u Tursku da se priključi istrazi koju predvode turske vlasti. Obaveštajni zvaničnici su joj dostavili audio snimak iz zgrade saudijskog konzulata, za koji se tvrdi da otkriva jezive detalje o ubistvu.
Pompeo je rekao da postoji mogućnost da oni za koje se sumnja da su umešani u Kašogijevo ubistvo budu dodatno kažnjeni, osim što su im ukinute vize. On je naveo da su osumnjičeni radili u saudijskim obaveštajnim službama, ministarstvu spoljnih poslova i kraljevskom sudu, ali da ne mogu da budu imenovani zbog zakona o poverljivosti viza. „Ove kazne neće biti poslednja reč SAD o tom pitanju. Veoma jasno smo stavili do znanja da SAD neće tolerisati takvu vrstu nemilosrdnog postupka da se nasilno ućutka DŽamal Kašogi, novinar. Ni predsednik ni ja nismo zadovoljni situacijom“, naglasio je Pompeo.
Britanska premijerka Tereza Mej rekla je da će i ona preduzeti mere da se osumnjičeni spreče da uđu u Veliku Britaniju. „Ako te osobe trenutno imaju vize, one će pod hitno biti ukinute“, bila je jasne Mej.
Ukidanje viza je prva kaznena mera koju je Trampova administracija preduzela protiv Saudijske Arabije od kada je Kašogi nestao pre tri nedelje. Međutim, velika je verovatnoća da će, pod pritiskom kongresa, Rijad platiti mnogo višu cenu od toga za ubistvo Kašogija, koji je bio državljanin SAD, kolumnista Vašington posta i poznati kritičar Mohameda bin Salmana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.