Američki predsednik Donald Tramp pozvao je Severnu Koreju da „sedne za sto“ i započne razgovore o odustajanju od programa nuklearnog naoružanja.
Tramp je rekao da se „veoma nada“ da neće morati da upotrebi vojsku protiv Pjongjanga. On je govorio na konferenciji za novinare sa svojim južnokorejskim kolegom Mun Džae Inom u Seulu, u okviru svoje turneje po Aziji. Američki predsednik je ranije Pjongjangu pretio „vatrom i besom“. Nuklearne ambicije Severne Koreje jedna su od glavnih tema Trampove turneje.
Tramp i Mun su ponovili poziv Severnoj Koreji da odustane od nuklearnog naoružanja, a Tramp je naglasio da „bi bilo razumno da Severna Koreja sedne za sto“ i da „učini pravu stvar, ne samo za svoju zemlju već i za čovečanstvo“. Iako su SAD znatno pojačale vojno prisustvo u regionu, on je rekao da se „veoma nada“ da neće morati da upotrebi vojsku.
Dvojica lidera su zatražila od Kine i Rusije da povećaju pritisak na Pjongjang, a Tramp je najavio da će Južna Koreja od SAD poručiti vojnu opremu u vrednosti od više „milijardi dolara“, što će smanjiti američki deficit. Bi-Bi-Si navodi da nije jasno da li je ovaj dogovor već ozvaničen, ali Mun je rekao da su se oni složili da „počnu konsultacije o nabavkama“ koje će poboljšati odbrambene sposobnosti Južne Koreje.
Tramp je ranije na Tviteru napisao da su u toku „velike vojne i energetske narudžbine“ iz Japana i u ponedeljak naglasio da Japan može da obori severnokorejske rakete sa američkom opremom. Japanski premijer Šinzo Abe je rekao da razmatra takav potez. Boravak u Seulu je osmišljen tako da učvrsti vojni savez SAD i Južne Koreje, a „snaga u jedinstvu“ je poruka koju želi da pošalje severnokorejskom lideru Kim Džong Unu.
Međutim, između dvojice lidera – Trampa i Muna – postoje i neslaganja. Tramp je ranije optužio Munovu vladu da pokušava da olakša stvari za Severnu Koreju. Osim toga, on je kritikovao sporazum o slobodnoj trgovini između SAD i Južne Koreje i najavio da želi ponovo da pregovara o tom dogovoru. Tramp je, tokom konferencije za novinare, rekao da je dogovor bio „poprilično neuspešan“ za SAD i da dve zemlje treba da „pronađu mnogo bolji“. Tokom njegove posete, u Seulu i drugim gradovima su organizovani protesti protiv njega, ali i okupljanja pristalica koje su mu poželele dobrodošlicu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.