Novoizbrani američki predsednik Donald Tramp obećao je da će sprovesti najveću deportaciju ilegalnih imigranta u američkoj istoriji. U intervju za magazin Tajm, koji ga je proglasio za ličnost godine, rekao je da planira da u tome koristi američku vojsku, maksimalno koliko je to pravno moguće. Njegovo obećanje je pokrenulo pitanja koliko je takva operacija izvodljiva i koliko je legalna.
Tokom svoje predsedničke kampanje, Donald Tramp je govorio da je ilegalna imigracija – najgori od svih američkih problema:
“Imaćemo najveću deportaciju u istoriji. Ne ponosim se time, ali veoma je teško to obaviti”.
Nakon što je pobedio na izborima, Tramp je na svojoj društvenoj mreži podelio objavu u kojoj se navdi da će proglasiti nacionalno vanredno stanje i rasposrediti američke vojnike da učestvuju u deportacijama, piše Glas Amerike (VOA).
Još nije jasno kako bi američka vojska mogla da se koristi da bi se ostvarilo obećanje o masovnim deportacijama, kaže Džozef Nan, profesor prava na Njujorškom univerzitetu.
“Sve zavisi od toga šta tačno predsednik razmatra kada kaže da želi da koristi vojsku – da li želi da vojska direktno učestvuje u deportacijama ili da pruža više indirektnu podršku federalnim operacijama.”
Novi zvaničnik zadužen za granicu Tom Homan planira agresivniji pristup naglašvajući operacije deportacije i veće vojno učešće.
„Imaćemo masovnu operaciju deportacije i pokušaćemo da pronađemo više od 300.000 dece koje je pustila ova administracija“.
Homan se poziva na izveštaj Sekretarijata za unutrašnju bezbednost koji pokazuje da je više od 32.000 maloletnika, koji su u zemlju došli bez pratnje, propustilo datume kada je trebalo da se pojavi pred sudom, dok više od 290.000 nije ni dobilo datume za ročište. Stručnjaci za imigraciju tvrde da to ne znači nužno da su oni nestali. Neki bi i dalje mogli da se nalaze na adresama koje su dali vlastima.
“Masovna deportacija nije jedina opcija. Kongres bi umesto toga mogao da stvori novi put ka trajnom legalnom statusu, dozvoljavajući mnogim ljudima koji već žive ovde da podnesu prijavu, prođu kroz proveru biografije, plate takse i srede svoje papire”, objašnjava za Glas Amerike Aron Rajhlin-Melnik iz Saveta za američku imigraciju.
Senatski odbor za pravosuđe nedavno je raspravljao o izazovima masovnih deportacija, za koje demokrate kažu da bi mogle da nanesu štetu ekonomiji.
“Činjenica je da su milioni imigranata, koji žive u Americi bez dokumenata danas, oni koji rade u industrijama ključnim za našu celu ekonomiju“, navodi Aleks Padilja, demokratski senator iz Kalifornije.
Republikanci, kao što je senator iz Teksasa Džon Kornin, naglašavaju značaj vladavine prava:
“Sprovešćemo odluke o uklanjanju iz zemlje koje su doneli naši imigracioni sudovi i nećemo prihvatiti bezakonje i kriminal u Sjedinjenim Državama kao novu normalu.”
Federalni zakoni ograničavaju vojno učešće u sprovođenju civilnog zakona bez dozvole Kongresa, ali predsednik ima ovlašćenja da u situacijama koje nisu vanredne rasporedi vojnike da pružaju logističku podršku. Neki eksperti kažu da vojnici nisu obučeni za sprovođenje zakona o imigraciji.
„Svaki vojnik koji bude uvučen u domaću operaciju masovne deporatacije je vojnik koji ne radi svoj normalan posao i ne ispunjava svoju uobičajenu ulogu održavanja nacionalne bezbednosti”, ističe Džozef Nan, profesor prava.
Država Teksas nudi novoj Trampovoj administraciji više od 550 hektara da sagradi ustanovu za procesuiranje i pritvor. Državni komesar rekao je da će ta lokacija biti korišćena za “najveću deportaciju nasilnih kriminalaca u američkoj istoriji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.