Trampov zet stoji iza čistke? 1

Odigrava se veoma organizovan proces pošto ja odlučujem o kabinetu i mnogim drugim funkcijama.

Ja sam jedini koji zna ko su finalisti – ovako glasi tvit kojim je Donald Tramp, novoizabrani predsednik Sjedinjenih Država, pokušao da odagna medijske navode o zbrci u njegovom timu koji treba da pripremi njegovo stupanje na dužnost u januaru.

Američki mediji su javili da su najvažniji članovi takozvanog tranzicionog tima Donalda Trampa, zaduženi za nacionalnu bezbednost, izbačeni: Majk Rodžers, bivši kongresmen i šef obaveštajnog odbora Predstavničkog doma u utorak je objavio da se povlači, a Metju Fridman, čiji je resor u timu takođe bila bezbednost, je, prema izveštajima, smenjen.

Za Rodžersa se tvrdi da je bio blizak guverneru NJu DŽerzija Krisu Kristiju, koji je prethodno smenjen sa pozicije šefa tranzicionog tima, da bi na njegovo mesto došao novoizabrani potpredsednik SAD Majk Pens. Mediji tvrde da iza smene Kristija stoji Trampov zet, muž njegove ćerke Ivanke, DŽared Kušner. Kristi je bio javni pravobranilac NJu DŽerzija 2004, u vreme kada je Kušnerov otac bio osuđen i poslan u zatvor zbog utaje poreza, nezakonitih donacija političkoj kampanji i podmićivanja svedoka.

Kušner se, slično tastu, bavi biznisom sa nekretninama i medijima. Vlasnik je kompanije „Kushner Properties“ i „Observer Media“.

Fridman je navodno štićenik Pola Manaforta, bivšeg menadžera Trampove kampanje koju je tu poziciju napustio u avgustu.

Tramp je u međuvremenu odbacio izveštaj NJujork tajmsa prema kojem su strani lideri imali problema da s njim stupe u telefonski kontakt. Takođe je negirao da svoju decu, od kojih su neka u tranzicionom timu, priprema za funkcije u budućoj administraciji. Međutim, novoizabrani predsednik nije komentarisao navode da bi se Kušner mogao naći među njegovim savetnicima, navodi En-Bi-Si NJuz. Inauguracija Trampa planirana je za 20. januar.

Odlazeći predsednik Barak Obama je, tokom posete Grčkoj u okviru svoje poslednje zvanične međunarodne turneje, pre dva dana rekao da on i njegov naslednik u Beloj kući „ne mogu biti različitiji“, ali je obećao da će „učiniti sve što možemo kako bismo pomogli da tranzicija bude što je moguće više glatka“, dodajući da od toga zavisi demokratija.

Bivši gradonačelnik NJujorka Rudolf Đulijani, koji je izrazio želju da bude državni sekretar, rekao je da su predsedničke tranzicije uvek složen proces, te da su problemi na tom putu uobičajena stvar.

„U normalnoj tranziciji ka normalnoj administraciji uvek postoje poremećaji. Ovaj put može biti drugačije… Novoizabrani predsednik se okružio mediokritetima čija je glavna kvalifikacija, kako stvari stoje, bespogovorna odanost. Po svemu sudeći, njegovo neznanje i neznanje onih koji ga okružuju, kada je reč o izvršnoj vlasti je nedokučivo“, napisao je za Vašington post Eliot Koen, stručnjak za nacionalnu bezbednost Republikanske partije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari