Novoizabrani predsednik SAD Džozef Bajden optužio je američko ministarstvo odbrane za „neodgovornost“ zato što nije dalo njegovom timu informacije koje su mu potrebne za tranziciju vlasti.
On je rekao da je njegov tim naišao na „opstrukciju političkog rukovodstva“.
Bajden je takođe izjavio da su agencije koje su važne za američku bezbednost pretrpele „ogromnu štetu“ pod rukovodstvom američkog predsednika Donalda Trampa.
Portparol Pentagona je pak rekao da je on bio „potpuno transparentan“.
Bajden treba da zvanično stupi na predsedničku funkciju 20. januara.
Nedeljama nakon izbora 3. novembra Bajden je sprečen da dobije obaveštajne informacije od ključnog značaja, što je izuzetno važan i uobičajen rutinski deo predaje predsedničke vlasti, podseća Bi-Bi-Si.
Nakon što je Tramp prošlog meseca konačno pristao da omogući zvanični proces tranzicije, Bajden je pohvalio Belu kuću za pruženu pomoć u tom procesu.
Međutim, promenio je ton u ponedeljak.
On je govorio nakon brifinga pomoćnika u domenu nacionalne bezbednosti i spoljnopolitičkih pomoćnika.
Novoizabrani predsednik SAD se obratio na Tviteru i rekao da se njegov tim suočava sa „blokadama“ u Ministarstvu odbrane i u Kancelariji za upravljanje i budžet.
„Trenutno ne dobijamo sve potrebne informacije iz ključnih domena nacionalne bezbednosti od odlazeće administracije. Prema mom mišljenju, to nije ništa manje od neodgovornosti“, rekao je Bajden.
Bajden je dodao da je njegovom timu potrebna „jasna slika o poziciji naših snaga širom sveta“ i da američki neprijatelji mogu da iskoriste svaku nastalu konfuziju.
Nakon Bajdenovih izjava vršilac dužnosti ministra odbrane Kristofer Miler je rekao da su zvaničnici „radili uz najviši nivo profesionalizma da podrže tranzicione aktivnosti“.
„Ministarstvo odbrane je uradilo 164 intervjua sa više od 400 zvaničnika i obezbedilo dokumentaciju na više od 5.000 strana, što je mnogo više nego što je Bajdenov tranzicioni tim prethodno tražio“, rekao je Miler.
Proces predaje predsedničke funkcije predstavlja predaju važnih informacija i dužnosti sa odlazeće administracije na novoizabranog predsednika i njegov tim, s ciljem da se obezbede garancije da su oni u potpunosti informisani i spremni da preuzmu Belu kuću 20. januara.
Novoizabrani predsednik SAD je rekao da su ključne bezbednosne agencije lišene osoblja, kapaciteta i morala.
Tramp je smenio svog ministra odbrane Marka Espera ubrzo posle izbora, očito zbog Esperovog neslaganja s njegovim zahtevom da se rasporedi vojska u sukobima sa učesnicima protesta protiv rasizma.
Na Trampovo potonje imenovanje simpatizera u Ministarstvu politički protivnici su gledali sa zabrinutošću i smatrali da je to pokušaj da se napravi haos poslednjih nedelja njegove administracije.
Predsednik nije komentarisao najnovije Bajdenove izjave.
Sam Esper je postao ministar odbrane tek 2019. Trampov prvi ministar odbrane je bio general Džim Matis koji se povukao s pozicije nakon što su se njegovi i predsednikovi stavovi sve više razlikovali.
Ostali visoki bezbednosni zvaničnici koji su se povukli s pozicija u Trampovoj administraciji uključuju sekretara za mornaricu Ričarda Spensera, koji je smenjen u novembru 2019, i Džona Boltona, koji je podneo ostavku na mesto savetnika za nacionalnu bezbednost u septembru 2019. On je bio treći na toj funkciji od početka Trampovog mandata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.