Tri egipatske novinarke stupile su u štrajk gladju tražeći oslobadjanje Alae Abdela Fataha, političkog zatvorenika koji takodje štrajkuje gladju, a od juče je prestao i da pije vodu, na dan otvaranja UN konferencije o klimi COP27 u Egiptu
„Prestajemo da se hranimo danas zato što Alai Abdelu Fatahu preti smrt“, rekla je za Frans pres Mona Selim, koja organizuje sedeći protest u sindikatu novinara u Kairu zajedno sa Eman Uf i Rašom Azab.
One traže „oslobadjanje svih osoba zatvorenih zbog mišljenja“, kojih prema nevladinim organizacijama ima 60.000 u Egiptu.
Alaa Abdel Fatah osudjen je krajem 2021. na pet godina zatvora zbog „širenja lažnih informacija“.
Od početka aprila Alaa Abdel Fatah, sa dvojnim britanskim i egipatskim državljanstvom, uzimao je čašu čaja i kašičicu meda dnevno. Potpuno je prestao da se hrani prošlog utorka, a da uzima tečnosti u nedelju, kada je otvoren skup o klimi COP27 u Šarm-el Šeiku.
Njegov slučaj će biti pokrenut na samitu o klimi gde prisustvuje i njegova sestra Sana Seif, rekao je britanski premijer Riši Sunak, navodeći da je „to jedan od prioriteta“.
Aktivisti prisutni na skupu o klimi šire objave preko društvenih mreža pod haštagom „Osloboditi Alau“, a više govornika iz civilnog društva završilo je govore rečima „Još niste poraženi“, što je naslov knjige zatvorenog Ale Abdela Fataha.
„Nema još mnogo vremena, u najboljem slučaju 72 sata da se oslobodi Alaa Abdel Fatah. Ako (egipatske vlasti) to ne učine njegova smrt će biti u svim razgovorima na konferenciji COP27“, upozorila je juče Anjes Kalamar generalna sekertarka Amnesti Internešenela.
Iako Ustav Egipta garantuje slobodu medija, u Egiptu je trenutno zatvoreno tridesetak novinara. Prema organizaciji Reporteri bez granica (RSF) Kairo je 168. od 180 zemalja u klasifikaciji o slobodi medija za 2022. godinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.