Ministarka prosvete i kulture Republike Srpske (RS) Natalija Trivić najavila je danas da će sutra biti održan prvi radni sastanak Radne grupe predstavnika Ministarstva prosvete i kulture RS i Pedagoškog zavoda Srbije na kojem će se razgovarati o zakonu o zaštiti ćirilice.
Usvajanje zakona u identičnom tekstu u Republici Srpskoj i Srbiji, u četvrtak 23. jula su u Banjaluci najavili član Predsedništva BiH Milorad Dodik i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, preneo je Radio Slobodna Evropa.
Trivić je na konferenciji za novinare Banjaluci, kako Zakon neće ugroziti konstitutivnost druga dva naroda u tom entitetu BiH, niti značiti posebnost jednog pisma.
Na pitanje novinara Radija Slobodna Evropa da li će zakon poštovati Ustav Bosne i Hercegovine i ravnopravnost jezika konstitutivnih naroda u BiH, Trivić je odgovorila da „to nije upitno“.
„Tim dokumentom se želi zaštiti ćirilica, kao pismo koje je u upotrebi i u Republici Srpskoj i u Srbiji, kroz identične tekstove zakona, ne narušavajući konstitivnost naroda u RS. Ne govorimo ovde o posebnosti jednog jezika, niti radimo nešto što je u suprotnosti sa Ustavom, ali imamo pravo da na bolji način definišemo promociju jezika, pisma, pa i sve ono što je identitet srpskog naroda“, rekla je Trivić.
Ministarstvo za kulturu i informisanje Srbije sačinilo je 2018. godine Predlog izmena zakona o jeziku i pismu, čiji je cilj, kako je navedeno, da se zaštiti ćirilica.
Izmene i dopune, između ostalog, predviđaju da se celokupna komunikacija državnih, pokrajinskih i organa lokalne samouprave mora voditi na srpskom jeziku i ćirilicom, a isto bi se odnosilo i na obrazovne i znaučne institucije, kao i medije čiji osnivač je država i koji imaju državni kapital, ali i za elektronske medije s nacionalnim, regionalnim i lokalnim frekvencijama.
„Ćirilica će biti obavezna i za sva javna poduzeća i ustanove i preduzeća s većinskim državnim kapitalom, kao i za profesionalne i strukovne udruge koje predstavljaju svoje područje na nacionalnom i međunarodnom nivou“, jedna je od predloženih izmena.
Predloženi zakon definiše latinicu kao pomoćno pismo, uz obavezu da ćirilica ima prednost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.