Turistički promet doneo 900 miliona eura prihoda 1

Crnogorski turizam, već nekoliko godina zaredom, bilježi značajne pomake i porast prihoda, i u tom smjeru nastavljamo dalje aktivnosti.

Iza nas je dinamična turistička godina, tokom koje je Crnu Goru posjetilo više od 1.800.000 turista, odnosno oko šest odsto više nego 2015. Ostvareno je oko 11.250.000 noćenja, što je takođe porast od 1,8 odsto. Procjenjuje se da ostvaren prihod od inostranog turističkog prometa iznosi oko 850 miliona eura, a kada se tome pridoda i prihod od domaćih turista, približavamo se brojki od 900 miliona eura prihoda. Konstantni rast turističkog prihoda i prometa od turizma koji bilježimo poslednjih godina pokazuju da je turistički sektor naše zemlje sve snažniji, pa shodno tome možemo očekivati nastavak tog pozitivnog trenda i u ovoj godini. Pored toga, imajući u vidu da će u budućnosti pred i postsezona imati sve značajniji uticaj na turistički promet, očekujemo da ove godine ta cifra bude premašena. Naša očekivanja imaju uporište i u podacima Svjetske turističke organizacije gdje se navodi da Južna i mediteranska Evropa privlači trećinu ukupnog broja turista širom svijeta i da taj broj premašuje 1,1 milijardu turista, sa konstantnim rastom koji bilježi i Crna Gora kao dio te regije.

* Svjetski savjet za turizam i putovanja (WTTC), neć nekoliko godina unazad, Crnu Goru rangira kao najbrže rastuću destinaciju. osim toga, eksperti jedne renomirane izložbe nekretnina i luksuznog onlajn časopisa iz Velike Britanije pozicionirali su Crnu Goru na prvo mjesto, ispred turističkih „velesila“, poput Španije, Italije, Portugalije i Francuske, kao destinaciju u kojoj treba kupiti kuću. Kako to komentarišete?

– Prema izvještajima Svjetskog savjeta za putovanja i turizam Crne Gora je već godinama svrstana među najbrže rastuće turističke destinacije. U prilog tome govore podaci da je prema izještajima WTTC-a, ukupni doprinos turizma bruto domaćem proizvodu, u 2006. godini, iznosio nešto više od 15 odsto, u 2016. godini premašio je 22 odsto BDP-a, a procenjuje se da će do 2026. godine dostići udio od čak 30 odsto. U proteklom desetogodišnjem periodu prihodi od turističkog prometa u Crnoj Gori su se gotovo učetvorostručili, o čemu govori podatak da je u 2005. godini ostvaren prihod od 222 miliona, a u 2016. prevazili 850 miliona eura inostranog turističkog prometa. Ako se to posmatra sa aspekta „male ekonomije“, kakva je Crna Gora, koja broji manje od 700.000 stanovnika i ugosti gotovo tri puta više turista, razultati i napredak su jasno vidljivi. Uporedo sa konstantnim rastom prihoda od turizma i turističkog prometa, raste i imidž Crne Gore kao turističke destinacije. Preporuke eminentnih stručnjaka iz oblasti turizma, kao i renomirani svjetski mediji, svrstavaju Crnu Goru u sami vrh liste najpoželjinijih destinacija koje treba obavezno posjetiti. Tu je i veliki broj novinarskih reportaža časopisa poput Daily mail, Telegraph, National Geographic, The Sun, The Mirror, Guardian i drugih evropskih, američkih, azijskih časopisa i portala u kojima se nadahnuto piše o našoj turističkoj ponudi. To što je ekipa Top Gira snimala u Crnoj Gori u maju prošle godine i što je kod nas, promovisan novi model automobilskog brenda Jaguar svojevrsna je promocija destinacije, ali i potvrda njene atraktivnosti i kvalitetne ponude. Razvili smo nove sadržaje, oglašavanje je sve bolje a sve skupa je rezultiralo stvaranjem turistički prepoznatljivog brenda „Crna Gora – divlja ljepota“.

* Kakve cijene aranžamana možemo da očekujemo ovog ljeta?

– U hotelima će i ove godine cijene biti pristupačne i raznovrsne u zavisnosti od kategorije hotela i lokacije. Noćenje sa doručkom u sezoni će se kretati od 15 do 30 eura. Pored široke lepeze hotelskog smještaja turistima je na raspolaganju i kvalitetan privatni smještaj, kategorizovan u skladu sa propisanim standardima. Ovaj vid smještaja je, zavisno od destinacije, cijenovno pristupačan posebno za porodice sa djecom. Tako se, individualne cijene noćenja u sobama tokom perioda glavne sezone (jul-avgust) kreću u rasponu od šest do 10 eura. U vansezoni, cijene smještaja se kreću od pet eura u privatnom smještaju i od 14 eura u hotelskom smještaju.

* Crna Gora raspolaže brojnim mogućnostima za aktivan odmor. Koliko su srpski turisti spremni i za tu vrstu izazova?

– Ekonomski trendovi, demografska kretanja, inovacije u turizmu utiču i na promjenu turističke tražnje i ponude. Turisti sve više kreću u potragu za autentičnošću, žele više interaktivno i slobodno iskustvo tokom putovanja, upoznajući bolje kulturni i svakodnevni život u destinacijama koje posjećuju pa možemo reći da ni gosti iz Srbije nisu izuzetak. Sve veće interesovanje pokazuju kada je u pitanju ponuda za aktivan odmor u prirodi. Prema najnovijem istraživanju stavova i potrošnje turista u Crnoj Gori niše od 50 odsto srpskih turista svoj odmor provodi aktivno. Posebno je interesantna ponuda nacionalnih parkova koja podrazumijeva izuzetno bogatstvo biodiverziteta, pješačenje i vožnju bicikala kroz predjele izvanrednih ljepota, kampovanje, krstarenje najvećim balkanskim jezerom, rafting kroz najdublji kanjon Evrope, osvajanje najviših vrhova Dinarida, vožnju drvenim čamcima po ledničkim jezerima, kajakarenje, avanturističke parkove na Durmitoru i Lovćenu, zip-lajn, obilazak crkava i manastira… Takođe, prolazak kroz kanjon Nevidio možemo izdvojiti kao posebno atraktivan turistima iz Srbije.

* Na čemu će biti akcenat ovog ljeta?

– Više od 200 kilometara duga crnogorska obala, sa plažama za svačiji ukus razlog je koji opredjeljuje većinu turista da svoj odmor provedu u Crnoj Gori. Ali, naša preporuka svim turistima jeste da pored toga, uživaju i u drugačijoj Crnoj Gori. Otuda i slogan aktuelne kampanje Crna Gora-Uvijek drugačija. Obilazak Lipske pećine u neposrednoj blizini Cetinja, malih privatnih vinarija, ili jednog od najvećih vinograda u Evropi, kompanije Plantaže, posjeta nekom od pet Nacionalnih parkova, Panoramski putevi, obilazak kulturno istorijskih lokaliteta, upoznavanje sa tradicijom maslinarstva uz degustaciju maslinovog ulja, samo su neke od mogućnosti da turisti svoj ljetnji odmor u Crnoj Gori učine sadržajnijim. vog ljeta posebno preporucujemo manje poznate lokacije poput obilaska Rimskih mozaika u Risnu, parka prirode Vrmac, značajnog ornitološkog rezervata Solila, šetnju Jegorovim putem u zaledju Budvanske rivijere, obilazak Kestenove šume u Ostrosu, starog grada Šasa u Ulcinju i brojnih drugih manje poznatih lokacija. I ovog ljeta, posebno na primorju, očekuje nas bogat program kulturnih i zabavnih dešavanja LJubitelji teatra i dobrog kulturnog programa će imati priliku da uživaju u tradicionalnim regionalno poznatim festivalima kao što su Purgatorije u Tivtu, Grad Teatar u Budvi ili Kotorski festival pozorišta za djecu i muzički festivali razlišitih žanrova koji dovode u Crnu Goru svjetski poznate muzičke zvijezde kao što su Southern Soul, Sea Dance, Lake fest i mnogi drugi. Tu su i tradicionalni karnevali koji se održavaju na primorju, kao i već čuvene Bokeljska i Petrovačka noć, te mnogi festivali mode i umjetnosti.

* Iz kojih zemalja očekujete najviše turista?

– Pored tržišta Srbije i Rusije izraženo je interesovanje turista iz Zapadne Evrope. Sve je veći broj turista iz Velike Britanije i Francuske koji tradicionalno posjećuju Crnu Goru u pred i postsezoni, te očekujemo da i ove godine tako bude. Tu je i tržište NJemačke koje ima veliki potencijal i gdje smo intenzivno promovisali turističku ponudu za ovogodišnju sezonu. Zadovoljstvo nam je i što su se Holanđani ponovo vratili u imajući u vidu da je TUI Holandija prošle godine počeo sa uvođenjem čarter letova ka našoj zemlji. Da ovaj turoperator Crnu Goru smatra značajnom destinacijom govori i činjenica da je potvrdio šest novih čarter letova za 2017. i to iz Belgije, Švedske, Finske,

Norveške i Danske.O čekujemo i značajniji porast broja gostiju iz Poljske, s obzirom da je poljska nacionalna aviokompanija LTO uvela sezonske linije na relaciji Varšava-Podgorica. Kroz regionalnu saradnju ponudu promovišemo na udaljenim emitivnim tržištima u partnerstvu sa Turističkom organizacijom Srbije, sa kojih takođe bilježimo veću zainteresovanost. Pored Kine, interesovanje su

iskazali i turoperatori iz Izraela, Koreje i Irana. U saradnji sa turističkim organizacijama Srbije i Albanije, uz podršku Japanske agencije za međunarodnu saradnju JICA, turističku ponudu promovišemo i na tržištu Japana.

Posebne povoljnosti za turiste iz Srbije

* Uskoro će i Sajam turizma u Beogradu, a poznato je da iz Srbije dolazi najviše turista. Da li ste za njih pripremili neke popuste i o kakvim je povoljnostima riječ?

– Dvije godine smo bili zemlja partner Novosadskog sajma turizma, a ove godine smo zemlja partner sajma turizma u Beogradu. Turisti iz Srbije, na naše zadovoljstvo, tradicionalno biraju Crnu Goru kao destinaciju za odmor. Prema zvaničnim statističkim podacima, Crnu Goru je u 2016. godini posjetilo oko 370.000 turista iz Srbije, koji su ostvarili više od 2,7 miliona noćenja. Vjerujemo da razlog tome, pored turističke ponude, i dobra saobraćajna povezanost, kako kada je u pitanju avio saobraćaj, tako i drumski i željeznički saobraćaj, i naravno tradicionalno bliske veze. Za turiste iz Srbije pripremili smo posebne povoljnosti kao što su specijalni sajamski popusti do 15 oodsto koje hotelijeri nudi za sve rezervacije napravljene za vrijeme trajanja sajma. Takođe, biće organizovane i nagradne igre putem kojih će svi posjetioci crnogorskog štanda imati priliku da osvoje vrijedne nagrade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari