Turska je opozvala svog ambasadora u Austriji usled produbljivanja diplomatskog nesporazuma, javlja EUObzerver.

Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu izjavio je u ponedeljak da je ljut zbog toga što je u Austriji pristalicama Kurdistanske radničke partije (PKK) dozvoljeno da demonstriraju. PKK je za Tursku teroristička organizacija, ali isto tako i za Evropsku uniju, budući da se nalazi na njenom registru takvih grupacija.

„Nažalost, nestala je osnova na kojoj se naši bilateralni odnosi i saradnja sa Austrijom mogu normalno odvijati. Mi ne možemo biti dvolični kao oni, mi smo protiv svih vrsta terorizma“, rekao je Čavušoglu. On je takođe optužio zvanični Beč da je zabranio „mirni marš“ podrške turskoj demokratiji, posle neuspešnog pokušaja državnog udara 15. jula.

Čavušoglu nije ulazio u detalje, a austrijska policija je za EUobzerver rekla da im nije poznato da su bilo koje demonstracije zabranjene. Miting podrške turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu održan je u Beču 16. jula uz prisustvo oko 4.000 ljudi, navodi ovaj sajt.

Šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc branio je pravo demonstranata da protestuju i izraze lojalnost svojoj otadžbini. Međutim, on im je takođe poručio da ne treba da „uvoze politički sukob u Austriju“, pošto su neki demonstranti napali baštu restorana turskih Kurda. Gradonačelnik Viner Nojštata, gradića u blizini austrijskog glavnog grada, zatražio je kasnije od stanovnika da sklone turske zastave sa svojih prozora.

Odnosi Turske i Austrije prethodno su bili uzdrmani pošo se na ekranu na bečkom aerodromu pojavila tvrdnja šefa švedske diplomatije Margot Valstrem da je Ankara legalizovala seks sa decom. Turska je to demantovala.

Ali između Beča i Ankare sve je krenulo nizbrdo posle pokušaja puča. Kristijan Kern, kancelar Austrije u kojoj živi 300.000 ljudi turskog porekla, izjavio je da su pristupni pregovori EU i Turske „diplomatska fikcija“ i da Brisel treba da osmisli „alternativni koncept“ uzajamnih odnosa. Kern je takođe ocenio da su turski građani koji su u Austriji protestovali protiv puča bili „radikalni“.

Odgovor Čavušoglua je bio da je Austrija „prestonica radikalnog rasizma“. „Tokom puča i posle njega, oni su umesto da podrže Tursku učinili upravo suprotno“, kazao je turski ministar. EUObzerver podseća da EU od Turske očekuje da zaustavi „hiljade“ tražilaca azila i migranata koji putuju ka Evropi, a na osnovu dogovora koji su Brisel i Ankara potpisali u martu.

„Uprkos rastućoj diplomatskoj napetosti, lideri EU insistiraju da se dogovor mora sprovesti. Ali oštre mere vlade (Turske) posle državnog udara zabrinule su kritičare da Turska odstupa od demokratije i vladavine prava“, navodi briselski sajt podsećajući da je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker odbio predlog Austrije da se pristupni pregovori sa Turskom prekinu, upozoravajući da bi to bila ozbiljna greška.

„Ne mislim da bi bilo od pomoći ako bismo jednostrano prekinuli pregovore s Turskom“, rekao je Junker za nemačku javnu televiziju ARD. On je objasnio da takvu odlugu mogu da donesu jedino sve članice EU jednoglasno.

Selim Jenel, turski ambasador u EU, rekao je da se nada da će odnosi između Brisela i Ankare biti poboljšani pošto evropski lideri posete Tursku i lično sagledaju situaciju. Šef spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta (EP) Elmar Brok i izvestilac EP za Tursku Kati Piri juče su započeli zvaničnu posetu. Kasnije ove nedelje u Tursku treba da ode i nemački ministar za evropske poslove Mihael Rot.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari