Verovatno najpoznatiji internet sajt za putovanja, Tripadvisor, turističku ponudu Turske za ovu godinu hvali na sva usta.
„Blagoslovena mediteranskom klimom, bogatom istorijom, Turska privlači i one koji traže kulturu i ljubitelje plaža“, piše Tripadvisor, zaključujući da ova zemlja nudi višeslojno uživanje.
Pored Istanbula, koji je mnogima polazna tačka u obilasku Turske, Tripadvisor predlaže posetu malom mestu Dalian, koje se nalazi između Marmarisa i Fetija, poznatom po čuvenoj plaži Iztuz, antičkim grobnicama u stenama, reci, lekovitim blatnim kupkama.
Grad je postao poznat po tome što su lokalne vlasti osamdesetih godina planirale da blizu čuvene plaže izgrade ekskluzivni hotel, što bi ugrozilo ekosistem.
U odbranu ugrožene lokalne vrste morskih kornjača, a protiv gradnje hotela pokrenuta je velika nacionalna i međunarodna akcija u koju su se uključili i čuveni britanski prirodnjak Dejvid Belami, kao i pokojni princ Filip, vojvoda od Edindurga.
Na ličnu molbu princa Filipa, lokalne vlasti su odustale.
Zainteresovanim za posetu Turskoj ove godine, Tripadvisor predlaže da obiđu vulkanske stene Goreme, u Kapadokiji, a ljubiteljima morskih aktivnosti ronjenje oko Bodruma.
Turska spada u omiljene destinacije i turistima iz Srbije, mada se verovatno većina naših građana odlučuje za jednostavnije varijante, autobuski ili avio prevoz, hotel ol inkluziv ili polupansion, tri ili četiri zvezdice, ako može što bliže plaži, Alanja, Kušadasi, Marmaris… Manjina sa dubljim džepovima bira Laru ili Belek, pet zvezdica, minimum.
Sa četiri mora i obalom dugačkom 7.200 kilometara, Turska ima šta da ponudi turistima svakojakih sklonosti i ukusa.
Ali, kao i sve ostale države, Turska je suočena sa velikim problemom kako obnoviti turizam, dok pandemija virusa kovid 19 i dalje hara.
Turska agencija za promociju i razvoj turizma, zajedno sa ministarstvima kulture i turizma i zdravlja, od juna prošle godine sprovodi Program sertifikacije bezbednog turizma.
U Turskoj se hvale da su među prvima i najuspešnijim u preduzimaju mera zaštite i prevencije, koje bi turistima, ali i zaposlenim u turizmu omogućili siguran, zdrav i ugodan boravak i rad.
Ovim merama turistički objekti moraju da poseduju sertifikate za bezbedne smeštajne kapacitete, a dosad je sertifikovano više od 8.000 objekata.
Turska je najavila da će, do početka letnje sezone, vakcinisati sve zaposlene u turističkom i ugostiteljskom sektoru, što podrazumeva ne samo recepcionere, kuvare, kelnere, sobarice po hotelima i restoranima, već i turističke vodiče, kao i zaposlene na aerodromima.
Faktički sve koji sa stranim turistima dolaze u kontakt.
Tursko ministarstvo kulture i turizma ove godine očekuje 34 miliona stranih turista, duplo više u odnosu na katastrofalnu 2020.
U ovom ministarstvu smatraju da je prednost njihove nad zemljama južne Evrope u privlačenju stranih turista upravo program sertifikacije za bezbedan turizam.
Da li će turski turizam uspeti da ispuni očekivanja, nezahvalno je prognozirati, ali ovoj zemlji nikako ne ide naruku odluka Rusije da, zvanično zbog rasta broja zaraženih korona virusom, mada mnogi misle da je odluka politička i to zbog jasne podrške Ankare Kijevu, zabrani letove sa Turskom do 1. juna.
Nije prvi, sigurno ni poslednji put da se, inače saveznici Moskva i Ankara, sporečkaju, a onda izglade odnose kao da ničeg bilo nije.
Broj turista koji dolaze u Tursku mogao bi biti umanjen za 500.000 usled ograničenja letova koje je uvela Rusija, izjavio je nedavno turskim medijima ministar turizma Mehmet Nuri Ersoj.
Da li će eventualno manje u Turskoj godinama najbrojnijih ruskih turista uticati na cene hotelskih i ostalih usluga, videćemo.
Cene domaćih turističkih agencija koje uveliko prodaju aranžmane za Tursku na nivou su 2019. godine. Ima čak i čuda neviđenih, Belek za manje od hiljadu evra.
U predsezoni, doduše.
U nama finansijski bližim Alanji, Marmarisu ili Kušadasiju, 10-dnevni aranžman u skromnijim hotelima od tri ili četiri zvezdice u sezoni se može naći za oko 600 i više evra.
Cene su uz avio prevoz, a ukoliko se odlučite na autobus ili sopstveni aranžman, možete proći jeftinije.
Možda su te cifre velike za kompletne porodice, ali turistički stručnjaci znaju da je Turska zemlja u kojoj je odnos ponude i cene povoljan. Za te pare takav kvalitet i ponudu teško ćete naći.
Stranim turistima će dobro doći i pad turske lire, te će gosti sa čvrstim valutama moći dobro da prođu. Za šoping zato treba da se spremi svako ko se odluči da letovanje provede u Turskoj. Da se na kraju podsetimo zaključka Tripadvisora o Turskoj 2021. godine: „Gde god da idete, nikada nemojte preskakati kafu i deserte. Uživanje u turskim đakonijama i baklavi je obavezno.“
Srpski turisti se nisu zarazili
Turska je odavno turistička velesila, a sa 52 miliona turista u prepandemijskoj 2019. godine našla se među 10 najposećenijih zemalja sveta. Te godine je turizam Turskoj doneo oko 35 milijardi dolara. Prošle godine Turci su očekivali nove rekorde i prihod od turizma od 40 milijardi dolara, ali desila se pandemija i u ovoj oblasti je, prema podacima Ministarstva kulture i turizma, zabeležen gubitak od 65 odsto.
Prošle godine je Tursku posetilo oko 13 miliona stranih turista. Među njima je bilo i oko 20 hiljada građana Srbije. Kako je Tanjugu izjavio ambasador Srbije u Turskoj Zoran Marković, niko od njih se nije zarazio. Za ulazak u Tursku državljanima Srbije zasad je potreban negativan PCR test.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.