Turska više neće voditi razgovore na visokom nivou sa susednom Grčkom zbog rastućih tenzija, izjavio je danas turski predsednik Redžep Tajip Erdogan.
Ankara je prošle godine nastavila pregovore sa Atinom nakon petogodišnje pauze kako bi se pozabavila pitanjima kao što su istraživanje minerala u istočnom Mediteranu i rivalska potraživanja u Egejskom moru.
„Prekinuli smo sastanke našeg strateškog saveta na visokom nivou sa Grčkom. Zar niste naučili nikakve lekcije iz istorije? Ne pokušavajte da se igrate sa Turskom“, rekao je Erdogan na sastanku poslanika svoje stranke.
Pregovori nisu napredovali, ali su bili sredstvo za dve zemlje da iskažu svoje nezadovoljstvo bez pribegavanja potencijalnom oružanom sukobu, kao što se dogodilo pre dve godine.
Čini se da je Erdoganov zaokret u pregovorima pokrenut prošle nedelje kada je izrazio nezadovoljstvo komentarima grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa tokom putovanja u SAD.
Erdogan je rekao da Micotakis za njega „više ne postoji“ nakon što je optužio grčkog lidera da pokušava da blokira tursku kupovinu borbenih aviona F-16.
Erdogan je govorio i o stavu Turske o ulasku Švedske i Finske u NATO.
Ankara je ranije optužila nordijske države da podržavaju i naoružavaju ekstremističku grupu u Siriji koju smatra produžetkom radničke partije Kurdistana ili PKK koja je vodila 38-godišnju pobunu unutar Turske.
„NATO je bezbednosna organizacija, a ne organizacija za podršku terorističkim organizacijama“, rekao je on.
SAD i EU su PKK kategorisale kao terorističku grupu. Međutim, sirijsko krilo, Jedinice narodne zaštite, ili IPG, igrale su vodeću ulogu u borbi koju predvode SAD protiv Islamske države.
Erdogan je rekao da oni koji su pokušali da legitimišu PKK trikovima varaju sebe, a ne Tursku.
Predsednik je dodao da Turska neće promeniti svoj stav o švedskoj i finskoj aplikaciji za NATO ukoliko ne dobije „obavezujuće dokumente“ koji pokazuju čvršći pristup onima koje Ankara smatra teroristima.
Što se tiče nove prekogranične vojne operacije u Siriji, Erdogan je rekao da Turska „ulazi u novu fazu“ u svom cilju stvaranja tampon zone od 30 kilometara južno od granice.
Teritoriju kontroliše sirijska kurdska administracija i Ankara kaže da je korišćena za pokretanje napada na Tursku.
Erdogan je izdvojio gradove Tall Rifat i Manbidž kao mete koje će Turska „očistiti od terorista“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.