Turska za sada ne vraća smrtnu kaznu 1Foto: Fonet FK Crvena Zvezda

Nakon prošlomesečnog neuspelog pokušaja vojnog puča turski parlament trenutno nema planove da ponovo uvede smrtnu kaznu, rekla je Sena Nur Čelik, visoka funkcionerka i poslanica iz redova vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP).

„To trenutno nije na našem dnevnom redu, nije na agendi parlamenta“, rekla je u sredu Čelik, piše EUObzerver.

Čelik je predvodila delegaciju poslanika iz spoljnopolitičkog odbora turskog parlamenta prilikom posete Briselu. Ona je rekla da su u ovom trenutku u javnosti široko rasprostranjeni zahtevi za povratak smrtne kazne pošto je u pokušaju vojnog puča 15. jula ubijeno više od 240 ljudi, dok je 2.000 ranjeno. „Naravno, mislim da je to tako zato što su emocije trenutno veoma snažne, a kako vreme bude prolazilo, videćemo kako ćemo se osećati“, rekla je Čelik.

Turska je ukinula smrtnu kaznu pre deset godina. Ta inicijativa je bila ključna za šire napore da se zemlja jednog dana pridruži Evropskoj uniji. Da bi se ponovo uvela smrtna kazna bila bi potrebna promena Ustava dvotrećinskom većinom glasova, a morale bi da se preinače i međunarodne obaveze Turske. „To zahteva veoma široki konsenzus partija“, primetila je Čelik.

Nedavni navodi turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da će vratiti smrtnu kaznu izazvali su snažno negodovanje najviših zvaničnika EU i nemačke kancelarke Angele Merkel. U govoru koji je održao nekoliko dana nakon puča, Erdogan je rekao da ako javnost zahteva povratak smrtne kazne, onda je treba i dozvoliti. „Ne možete staviti po strani zahteve naroda“, rekao je Erdogan, naglasivši da Sjedinjene Države još izvršavaju pogubljenja.

EU je saopštila da smrtna kazna predstavlja „crvenu liniju“ za pregovore Turske o članstvu u EU. Šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer je rekao da će takav potez „sprečiti uspešne pregovore o pridruživanju EU“. U međuvremenu, Čelik je izjavila da je jedan pripadnik turske diplomatske misije u EU smenjen s funkcije zbog navodne povezanosti s pokretom Fetulaha Gulena, koji je zakonom zabranjen. Ona je rekla da ako se na kraju istrage ne utvrdi veza s grupom, onda će sve optužbe biti odbačene.

Oko 70.000 ljudi je otpušteno, a još 18.000 je uhapšeno zbog navodne povezanosti s Gulenom, političkim akterom u dobrovoljnom egzilu koga vlasti optužuju za podsticanje na državni udar. Među njima su i nastavnici, službenici i novinari. Gulen je 75-godišnji sveštenik koji od 1991. živi u Pensilvaniji i negira svako učešće u vojnom puču. Turske vlasti su u sredu izvršile raciju u kancelarijama Nacionalnog veća za naučno istraživanje, izvestila je privatna televizija NTV, preneo je EUObzerver.

Johanes Han, komesar EU koji se bavi zahtevom Turske za članstvo u EU, ranije je saopštio da se ispostavlja da brzina i sveobuhvatnost čistki ukazuje na mogućnost da su pripremane unapred. Čelik je izjavila da su turske obaveštajne službe od 2013. vodile istragu protiv grupe koja je optužena za podsticanje na puč. „To je organizacija kulta ličnosti, koja se infiltrirala u turske javne institucije. Istraga u vezi sa ovom grupom traje od 2013. Znamo da su njihovi članovi u sudstvu, vojsci i državnim institucijama. A proces identifikacije i eliminacije tih članova je bio u toku u zemlji kada je došlo do pokušaja puča 15. jula“, rekla je Čelik.

Delegacija turskih poslanika se nije sastala sa zvaničnicima iz Evropske komisije i Evropskog parlamenta. Umesto toga, delegacija je bila na sastancima s belgijskim delegatima, liderima turske zajednice i drugim belgijskim državnim zvaničnicima. Sa zvaničnicima EU je trebalo da se sastane posebna delegacija turskih zakonodavaca, ali nije bilo moguće da se sastanak zakaže. „Nažalost, pošto je sezona godišnjih odmora, nisu mogli da dobiju neophodne zakazane termine za sastanke u institucijama EU, tako da je poseta odložena do završetka odmora“, rekao je Hakan Olkej, turski ambasador u Belgiji.

 

Kern za prekid pregovora o članstvu

Beč – Austrijski kancelar Kristijan Kern želi da obustavi pregovore s Turskom o pridruživanju EU „zbog demokratskih i ekonomskih deficita“ te zemlje. Kern je rekao da pregovori o pristupanju predstavljaju „diplomatsku fikciju“. On je naglasio da želi da lideri EU preispitaju svoj pristup Turskoj, te da će na sledećem samitu Evropskog saveta zahtevati „alternativni koncept“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari