Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan optužio je danas Ujedinjene nacije (UN) za pristrasnost nakon što je Savet bezbednosti UN osudio kiparske Turke zbog izgradnje puta unutar tanpon zone koja razdvaja to etnički podeljeno ostrvo.
U saopštenju u ponedeljak Svet bezbednosti je opisao izgradnju puta kao kršenje statusa kvo što je u suprotnosti sa rezolucijama saveta.
Kiparski Turci su prošle nedelje napali grupu međunarodnih mirovnih snaga koje su blokirale ekipe koje rade na putu koji bi zadirao u tampon zonu ostrva pod kontrolom UN. Put je projektovan tako da povezuje selo Arsos, na severu naseljenim sa kiparskim Turcima, sa multietničkim selom Pila, koje se nalazi unutar tampon zone u regiji sa kiparskim Grcima.
Sporni put bi kiparskim Turcima omogućio direktan pristup selu Pila, a bio bi zaobiđen kontrolni punkt na severnom obodu britanske vojne baze.
Ta baza je jedna od dve koje je Velika Britanija zadržala na ostrvu pošto je 1960. godine Kipar stekao nezavisnost od njene kolonijalne vlasti.
Kiparski Grci izgradnju puta doživljavaju kao potez koji ima vojnu svrhu na osetljivom mestu duž tampon-zone koja se proteže 180 kilometara duž linije razdvajanja sa međunarodnom nepriznatom državom kiparskih Turaka.
„Verujemo da su ovim potezom Ujedinjene nacije izgubile neutralnost“, rekao je turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan novinarima tokom zajedničke konferencije za novinare sa bugarskim kolegom.
On tvrdi da su kiparskim Grcima u prošlosti dozvoljavani slični projekti.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan u ponedeljak je kritikovao mirovne snage Ujedinjenih nacija na Kipru zbog blokiranja izgradnje puta, nazivajući tu akciju „neprihvatljivom“ a ponašanje mirovnjaka prema kiparskim Turcima kao – pristrasno.
Ministarstvo spoljnih poslova Kipra saopštilo je da je „zadovoljno“ sa odlukama Saveta bezbednosti UN zbog onoga što su nazvali „novim, ozbiljnim vojnim narušavanjem“ tampon zone.
Ministarstvo je saopštilo da su pretnje i nasilje protiv mirovnih snaga UN „zločin prema međunarodnom pravu“ i da je Kipar u potpunosti solidaran sa misijom UN na ostrvu.
Mirovne snage UN su na Kipru od 1963. godine radi razdvajanja stalno smrtonosno sukobljenih Grka i Turaka „Zelenom linijom“ s kraja na kraj ostrva. Mandat te misije za održavanje statusa kvo tampon-zone je pojačan 1974. godine, kada je Turska izvršila vojnu invaziju i okupaciju severnog dela ostrva posle pokušaja državnog udara koji su u Nikoziji izvele pristalice ujedinjenja s Grčkom.
Otcepljeni severni deo ostrva kojeg je Turska okupirala, samo ona priznaje kao nezavisnu državu – „Tursku Republiku Severni Kipar“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.