
Poljski premijer Donald Tusk upozorio je danas posle sastanka evropskih lidera o Ukrajini u Londonu da ne sme da se dopusti razdor između SAD i Evrope i da je Ukrajini nužna stalna podrška kako bi njena pozicija u budućim mirovnim pregovorima bila što jača.
„Posle tog čudnog petka u Beloj kući počinju priče koje unose razdor između Evrope i SAD. To ne možemo da dopustimo. Ima tu emocija, različitih stavova ali svi bez izuzetka i nepovezano sa emocijama žele da veze sa SAD, transatlantske budu što jače. Treba učiniti sve da SAD i Evropa govore jednim glasom“, rekao je Tusk novinarima posle sastanka dela evropskih lidera u Londonu.
Premijer Poljske koja do kraja juna predsedava EU kazao je novinarima u poljskoj ambasadi u Londonu da danas na sastanku nije bilo nikakvog spora ko je agresor a ko žrtva u tom ratu i da Evropa mora da preuzme odgovornost i ojača svoju vojnu industriju, te da izdvaja veći procenat BDP-a za odbranu.
„Najefikasniji način da se odvrati Putin jeste povećavanje naše snage. Najbolji način da se ubedi Donald Tramp da sarađuje sa Evropom jeste rešenost i snaga Evrope. Predsednik Tramp je to govorio više puta – budite samostalniji i bićete partner koga više cene. Niko ne želi da prigrli slabog saveznika svi žele da sarađuju sa jakim“, rekao je Tusk.
Poljski premijer izjavio je da u ovom trenutku još niko nema nikakav mirovni plan za kraj rata u Ukrajini.
„Utisak je da sada vlada haos, improvizacija. Zato takve emocije izaziva onaj spektakl u Vašingtonu. Svi želimo da izbegnemo takve emocije. Naš evropski plan mora da bude prihvatljiv ne samo za članice Evropske unije nego za svih preko 30 partnerskih zemlja“, rekao je Tusk i dodao da su u mirovni proces i tu koaliciju voljnih uključene i Velika Britanija, Kanada, Norveška a želju da se uključi pokazuje i Turska.
Donald Tusk rekao je novinarima da je danas na sastanku upozorio da u tom planu ne smeju da se Ukrajini daju neke iluzije umesto garancija bezbednosti već samo realne koje su zemlje spremne da ispune a ponovio je da Poljska nema nameru da šalje svoje vojnike u eventualne mirovne snage u Ukrajini.
„Poljska će podržati mirovni proces ali nemamo nameru da šaljemo vojnike na front. Poljska ima odgovornost za istočnu granicu EU i NATO sa Rusijom i Belorusijom. Kada Putin vidi da se ta granica moćno brani biće u slabijoj poziciji i kada je reč o Ukrajini“, kazao je Tusk.
Poljski premijer takođe je izjavio da trenutno nema saglasnosti oko toga šta da se uradi sa zamrznutim ruskim sredstvima i kako ona da posluže najbolje za odbranu Ukrajine.
„Svi znaju da bi bilo dobro da se ta sredstva ne samo zamrznu nego i preuzmu i iskoriste za obnovu Ukrajine. Deo zemalja plaši se, međutim, posledica po evrozonu ili bankarski sistem. Poljska nije u evrozoni i naš glas tu neće biti presudan. Za nas je najvažnije da ostanu zamrznuta u najmanju ruku. Podozrevam da će stav Budimpešte tu zavisiti od sugestija iz Vašingtona“, rekao je Tusk.
Poljski premijer dodao je da kada nema šanse da se preuzmu ta ruska sredstva da je onda pametnije skoncentrisati se na to da se sankcije Rusiji u junu produže.
„Ionako ne mislim da bi se u junu završili mirovni pregovori“, rekao je Tusk.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.