Tusk: Protiv Ukrajine su oni političari koji napadaju temelje demokratije 1Foto: EPA-EFE/ Wojciech Olkusnik

Donald Tusk koji danas poslanicima Sejma poljskog parlamenta predstavlja svoju vladu i njen program, kao jedan od važnih zadataka naveo je suprotstavljanje kampanji o navodnom zamoru u pomoći Ukrajini i angažovanje da joj zapadni saveznici i dalje pomažu što više mogu.

„Nekakvim čudnim spletom okolnosti političari koji napadaju temelje demokratije Zapada istovremeno su protiv Ukrajine. Samo ujedinjeni Zapad može da pomogne Ukrajini da pobedi u ratu. Poljska politika biće veoma uporna prema onim političarima koji izlažu Ukrajinu riziku poraza. Neću pominjati imena i države“, kazao je kandidat Sejma za premijera Poljske.

Tusk je upozorio da predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski mora ponovo da ubedi Zapad da je, kako je rekao, „napad na Ukrajinu istovremeno i napad na nas sve“.

„Ja više ne mogu da slušam neke političare koji govore o ‘umoru’ od Ukrajine. Zadatak poljske vlade jeste da odlučno zahteva punu rešenost da se pomogne Ukrajini i radiću to od prvog dana. I želim da dodam da pomoć ne znači nedostatak asertivnosti u odbrani naših interesa. Nije tako teško pomagati Ukrajini, našem bratu“, kazao je Tusk.

Tusk, lider dosadašnje opozicije, bivši poljski premijer, nekadašnji predsednik Evropskog saveta, najavio je i kraj izolacije te zemlje u Evropskoj uniji uočljive poslednjih osam godina dok je vladala populistička stranka Pravo i Pravda u sporu sa Briselom oko sistemskih rizika za pravnu državu zbog reformi po mađarskom modelu premijera Viktora Orbana.

„Svi smo osećali da nešto nije u redu. Svako ko ugrožava poziciju Poljske u EU, ko igra na izolaciju, ko osuđuje Poljsku da ostane usamljena pred svime što se dešava na našim granicama izlaže suviše velikom riziku našu domovinu. Kada je usamljena Poljska je izložena najvećim rizicima“, kazao je Tusk.

Novi poljski premijer koji je 11 godina proveo u evropskoj politici, prvo kao predsednik Evropskog saveta, a zatim kao šef Evropske narodne partije obećao je da ga niko u Uniji neće moći da ga „preveze žednog preko vode“.

 

„Nikakvi pokušaji izmene osnovnih sporazuma EU ne dolaze u obzir. Želim da kažem da mene niko u Uniji neće prevesti žednog preko vode. Poljska nema razloga da ima komplekse u odnosu na bilo koga u Evropi“, najavio je Tusk da će se njegova vlada usprotiviti reformama Unije kakve forsira Evropski parlament da se ograniči zemljama članicama pravo veta.

Kada je u pitaju migracijska kriza, nova poljska vlada insistiraće prvenstveno na nepropusnim spoljašnjim granicama EU.

„Može se poštovati čovek druge rase, a istovremeno shvatati koliko su velika pretnja migracije izazvane ratnim sukobima ili klimatskim promenama. Nijedna država pojedinačno sama ne može da izađe na kraj sa migracijskom krizom ili klimatskim promenama. U programu moje vlade nema mesta trgovanju vizama. Istočna granica biće obezbeđena. Može se zaštiti poljska granica i istovremeno biti human“, rekao je Tusk.

Tusk je posle predstavljanja programa svoje široke koalicione vlade liberalne Građanske koalicije, demohrišćanskog Trećeg puta i ujedinjene Levice predstavio svoje ministre, gde je jedan od ključnih resora, ministra pravde koji treba da demontira kontroverzne reforme pravosuđa, dobio vanstranački bivši poljski ombudsman Adam Bodnar.

Još u predizobrnoj ;kampanji Tusk je najavio da će u njegovoj vladi, ako pobedi, prvo biti iskusni stari politički vukovi koji treba u prvih 400 dana, kako je kazao, da počiste gvozdenom metlom Augijeve štale koje su ostavili prethodnici nastojeći da ispune san njihovog lidera Jaroslava Kačinjskog da Varšavu ;pretvore u Orbanovu Budimpeštu.

Posle rasprave na dnevnom redu sednice donjeg doma parlamenta je posle podne glasanje o poverenju novoj vladi Donalda Tuska, a kada kako se očekuje komotnom većinom od 248 od ukupno 460 poslanika donjeg doma dobije poverenje novu vladu i premijera će 13. decembra imenovati predsednik Andžej Duda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari