Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk rekao je danas, povodom 15. godišnjice proširenja Evropske unije na 10, uglavnom postkomunističkih zemalja Evrope, da su Poljaci i narodi tog regiona u Uniju ulazili ne misleći na finansijske koristi.
On je rekao da je to za njih bilo simbolično istinsko okončanje Drugog svetskog rata.
„Danas slavimo 15. godišnjicu proširenja EU. Za nas je u tim danima Unija zaista bila simbol slobode, visokih standarda, prosperiteta, savremenosti i bezbednosti. Nikada se nismo razočarali“, naveo je Tusk na Tviteru.
Predsednik ES objavio je na Tviteru i video u kome kaže da je perspektiva ulaska u EU za Poljsku i zemlje regiona značila istinski kraj Drugog svetskog rata.
„U to vreme niko nije mislio na finansijske koristi koje dolaze zajedno sa članstvom u EU. To je bilo ‘biti ili ne biti’ za srednju i istočnu Evropu u smislu osnovne bezbednosti i stabilnosti“, kazao je Tusk.
Poljski premijer Mateuš Moravjecki okupio je danas u Kraljevskom zamku u Varšavi premijere ili potpredsednike vlada 10 članica koje su ušle u EU pre 15 godina, kao i premijere Bugarske i Rumunije kojima je EU otvorila vrata 2007. godine i Hrvatske koja je članica postala 2013. godine, da zajedno proslave godišnjicu i naprave bilans članstva.
„Na budućnost Evrope gledam sa ogromnim optimizmom, bez obzira na to što Unija doživljava izvesne turbulencije i na prekretnici je uz potrebu raznih reformi“, kazao je pred samit nazvan Zajedno za Evropu poljski premijer Mateuš Moravjecki.
Čestitku zemljama čiji zvaničnici su se danas okupili na proslavi u Varšavi poslao je na Tviteru i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.
„Pre 15 godina 10 zemalja zauzelo je mesto u srcu naše Unije koje im pripada. Iskoristili smo važan trenutak i pomirili istoriju Evrope sa njenom geografijom. Ostajem vatreni navijač proširivanja EU“, poručio je šef EK.
Da Unija danas nema realnih razlog za umor od proširenja na sledeće kandidate i da 15 godina novih članica potvrđuje da je dobit od proširenja obostrana, izjasnio se i zamenik šefa poljske diplomatije zadužen za EU, Konrad Šimanjski.
„Proširenje EU 2004. godine pokazalo se korisnim za obe strane, profitira od njega cela EU. Vrlo važna u kontekstu sadašnje krize EU jeste činjenica da je široko gledana srednja Evropa koja je 2004. godine ušla u EU i danas rezervoar političke podrške za proces integracije, što ne možemo da kažemo o mnogim drugim državama, uključujući tu članice osnivačice EU. Nijedna od evropskih kriza nema izvor ni u Varšavi ni u Zagrebu“, kazao je na marginama samita Šimanjski.
Today we celebrate 15 years of #EUenlargement.
For us in those days, Europe really was a symbol of freedom, high standards, prosperity, modernity and security. And we have never been disappointed. pic.twitter.com/TswAzYO68B— Donald Tusk (@eucopresident) May 1, 2019
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.